sigurnost
Hakerski AI vas uspješno glumi i zavarava sugovornike
Stručnjaci za sigurnost o AI hakiranju su obavijestili i Dom lordova britanskog parlamenta
Mogu li se botovi danas uspješno praviti da ste vi i zavarati vaše prijatelje s kojima komunicirate preko chat programa i društvenih mreža? Stručnjaci za sigurnost tvrtke Darktrace tvrde da je ta mogućnost itekako realna, pa se može očekivati da će umjetna inteligencija uskoro postati glavno oružje modernih hakera.
O opasnosti AI hakiranja Darktrace je izvijestio čak i Dom lordova, odnosno gornji dom britanskog parlamenta, javlja VIDI.
Stručnjaci kažu da su današnji AI algoritmi dovoljno pametni da prilikom praćenja vaših komunikacija, postova na društvenim mrežama i forumima mogu uspješno replicirati način na koji se izražavate, pa će ljudima biti jako teško otkriti da se s druge strane nalazi hakerski bot.
Na primjer, AI može pratiti sve vaše rasprave vezane uz nogomet, a potom ih replicirati korištenjem istog stila, izraza i dinamike, nakon čega mogu zatražiti pristup u zatvorene sustave, tuđa računala ili nagovoriti ljude da si instaliraju softver ili igru koju će im poslati, unutar koje se može nalaziti opasni maliciozni kod koji potom može služiti za razne vrste prijevara.
Pored toga Darktrace kaže da cyberkriminalci mogu zadati AI-u da obrađuje velike gomile podataka od materijala prikupljenih sa zaraženih uređaja u tvrtkama te otkriva način na koji te podatke može iskoristiti za krađu novca.
"Zamislite komadić malicioznog softvera na svojem laptopu koji može čitati vaš kalendar, emailove, poruke i drugo", navodi Darktrace. "Nakon toga zamislite da taj malware posjeduje AI koji može razumjeti materijale i istrenirati sam sebe u imitaciji komuniciranja s različitim ljudima. Nakon toga može poslati uvjerljivi email vašem zaposleniku u kojem će se nalaziti maliciozni kod i reći mu da tu datoteku pokrene. Hoće li on to učiniti? Svakako, jer će sadržaj maila zvučati potpuno isto kao da ste ga vi napisali".
Drugim riječima, hakeri se više neće trebati toliko truditi da vam zaraze računala, pokradu podatke i novac, jer će za njih to sada raditi roboti.
Vezane vijesti
-
Dok ljetna sezona dostiže svoj vrhunac, putnici i turisti koji se oslanjaju na zagrebački autobusni kolodvor suočavaju se s ozbiljnim problemima zbog nedavnog hakerskog napada na sustav online prodaje karata.
-
Hakerski napadi otežali su za vikend uvođenje covid propusnica u Nizozemskoj te je bilo poteškoća s preuzimanjem QR koda u subotu navečer, objavilo je ministarstvo zdravstva u Hagu u nedjelju.
-
Nikada ne biste trebali koristiti iste podatke za prijavu na više servera i aplikacija. Iako vam se može činiti da je lakše svaki put upisati istu lozinku, email i korisničko ime na više aplikacija i stranica, to biste trebali izbjegavati jer to olakšava posao hakerima. Zbog toga brojni hakeri žele ukrasti vaše podatke za prijavu na Facebook i pri tome se nadaju da istu lozinku i korisničko koristite i za druge aplikacije i stranice, zbog čega vam lako mogu ukrasti brojne podatke.
-
Istraživanje otkriva da se teoretski, na dark webu može kupiti nečiji kompletni online identitet za 744.30 funti, to jest, za oko 6.000 kuna.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!