Sci-Tech

Hrvatski proizvod

Hrvatski studenti osmislili USB koji prati trošite li previše struje

Hrvatski studenti osmislili USB koji prati trošite li previše struje

Četiri studenta osmislila su kako prikupiti i iskoristiti podatke o potrošnji električne energije te ih iskoristiti ne samo za uštedu već i za zaradu ili plaćanje poreza. Dok čekamo prototip, detalje za tportal otkriva član tima Moreno Pavličić

"Osnova naše ideje je softverski definiran USB stick koji je u mogućnosti pretvoriti radijske signale modernih digitalnih brojila električne energije u korisne informacije, a koje se tako mogu prikazati na sučeljima pametnih uređaja i time omogućiti korisnicima praćenje potrošnje električne energije u realnom vremenu", rekao je tportalu Pavličić. 

No, konačan cilj takvog uređaja je potaknuti korisnika na uštedu energije tako da informaciju o uštedi odašilje putem interneta zaštićeno i anonimno kroz blockchain sustav u globalnu knjigu informacija o energetskoj učinkovitosti. 

Tako primjerice, ukoliko algoritamski softver ugrađen u USB dokaže uštedu energije, a korisnik takvu informaciju odluči podijeliti putem blockchain sustava, korisnik kao nagradu dobiva svojevrsni digitalni energetski token, nazvan Smart Energy Token (SET). 

Taj token može poslužiti kao izravan dokaz korisnikovog smanjenog utjecaja na okoliš kojeg je moguće koristiti za, recimo, plaćanje ekološkog poreza na emisije stakleničkih plinova iz motornih vozila, kuća, čak i industrije. Ili može biti mijenjan za druga dobra i usluge u stalno promjenjivom svijetu interneta stvari, ali i brzorastuće ekonomije kriptovaluta.

Osim USB sticka namjeravaju razviti i aplikaciju za smartfone, stolna ili tablet računala, koja će omogućavati prikaz potrošnje. Integralni je dio blockchain sustava pomoću kojeg je korisnik u mogućnosti dijeliti informacije o potrošnji.

Blockchain je decentralizirani mehanizam za donošenje konsenzusa na mreži koji istovremeno omogućava anonimnost, odnosno zaštitu privatnosti korisnika. Kao takav, idealan je za alat za sigurno, anonimno i transparentno dijeljenje informacija o potrošnji milijuna korisnika globalno. 

Blockchain u tom smislu daje svim uključenim korisnicima sigurnost kroz upotrebu kriptografske tehnologije kako bi se zaštitio integritet svih objavljenih podataka.

S druge strane, omogućuje novu razinu transparentnosti budući da su svi podaci na mreži (za koje postoji konsenzus) nepromjenjivi. 

Važno je napomenuti i ulogu tzv. pametnih ugovora (smart contracts) u samom blockchainu, koji su automatizirani autonomni programi koji se mogu izvršiti i provesti kada su postignuti određeni uvjeti na mreži. 

Sigurnost i transparentnost blockchaina zajedno s pametnim ugovorima omogućuje svim korisnicima novu razinu uključenosti u procese za koje se nadamo da će postati integralnim dijelom interneta druge generacije (Internet 2.0).


Reci što misliš!