prirodoslovna olimpijada
Hrvatski učenici osvojili tri zlatne i tri srebrne medalje na Prirodoslovnoj olimpijadi EU
Na upravo završenoj 15. prirodoslovnoj olimpijadi EU, u danskom gradu Kopenhagenu od 7. do 14. svibnja, hrvatski srednjoškolci postigli su izvanredan uspjeh
Naši su učenici tako osvojili tri zlatne i tri srebrne medalje, a zlatne medalje uručio im je princ Joachim od Danske, priopćeno je u nedjelju iz zagrebačkog Prirodoslovno matematičkog fakulteta (PMF).
Prirodoslovna olimpijada EU međunarodno je natjecanje učenika od 16 godina u znanju iz prirodoslovnih predmeta, fizike, kemije i biologije. Na ovogodišnjoj olimpijadi sudjelovalo je 300 učenika, raspoređenih u 50 timova iz 24 zemlje članice Europske unije.
Hrvatsku su predstavljali učenici iz Splita, Zagreba i
Vinkovaca, podijeljeni u dva tročlana tima, u pratnji troje
mentora sa zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta
(PMF), izvijestili su u subotu koordinatorica hrvatske
ekipe prof. dr. Tajana Preočanin te mentori iz
biologije i fizike, dr. Andreja Lucić i Filip Torić.
Luka Bulić Bračulj (III. Gimnazija, Split), Petar Škrobo
(Gimnazija Matije Antuna Reljkovića, Vinkovci) i Paula Vidas (XV.
Gimnazija, Zagreb) po prvi put su za Hrvatsku osvojili zlatne
medalje na ovom natjecanju, a Domagoj Perković (III: gimanzija,
Split), Mislav Barić (III: gimanzija, Split) i Klara Tomašković
(XV. Gimnazija, Zagreb) osvojili su srebrne medalje.
Zlatne medalje uručio im je princ Joachim od Danske, mlađi sin kraljice Margrethe i princa Henrika.
Natjecatelji rješavali praktične problemske interdisciplinarne zadatke iz fizike, kemije i biologije
Učenici su tijekom četiri sata natjecanja rješavali praktične problemske interdisciplinarne zadatke koji obuhvaćaju i isprepleću područja fizike, kemije i biologije. Zadatci u natjecanju od učenika iziskuju znanje, snalažljivost, spretnost, i preciznost u eksperimentalnom radu i obradi podataka te timski rad pri znanstvenom pristupu rješavanju problema.
Timovi su u prvom zadatku istraživali fizikalna svojstva i kemijski sastav leda s Grenlanda te iz ostataka složenih molekula i uzorka iz ledenjačkih pukotina određivali koji organizmi su činili ekosustave Grenlanda u dalekoj prošlosti.
U drugom zadatku učenici su istraživali sastav morske vodu u foto-bio reaktoru za proizvodnju algi te najpovoljnije uvjete njihova uzgoja u svrhu pročišćavanja otpadnih voda, kao i pogodnost različitih vrsta rakova veslonožaca pri prehrani riba u uzgoju. U pokusima su analizirani led star dvije tisuće godina uzorkovan na Grenlandu i alge iz morske vode uzorkovane na području morskog prolaza Kattegat između Danske i Švedske.
Hrvatski su učenici pokazali izuzetnu snalažljivost i spremnost za timski rad pri rješavanju ovih zadataka te postigli iznimne rezultate na ovom zahtjevnom natjecanju, ističu iz PMF-a.
Sudjelovanje timova Hrvatske na Olimpijadi financiralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, a u pratnji učenika bila su tri mentora s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Tajana Preočanin, Andreja Lucić i Filip Torić.
Vezane vijesti
-
Filipinka Hidily Diaz osvojila je zlatnu medalju u dizanju utega u kategoriji do 55 kilograma osvojivši prvo olimpijsko zlato u povijesti svoje zemlje.
-
Na upravo završenoj 12. srednjoeuropskoj matematičkoj olimpijadi u poljskoj Bielsko-Białi, Noel Lakić iz zadarske Gimnazije Franje Petrića osvojio je zlatnu medalju u pojedinačnom natjecanju uz stopostotnu riješenost ispita, a ekipno Hrvatska je bila druga, izvijestili su u subotu voditelji ekipe.
-
Od 14. do 22. srpnja 2018.g u Parizu su se održale INAS Ljetne europske igre, najveći europski sportski događaj za elitne sportaše s intelektualnim teškoćama.
-
Hrvatski reprezentativac Dino Sokolović osvojio je naslov paraolimpijskog pobjednika u slalomu za sjedeće skijaše na 12. ZPOI u Pjongčangu.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!