Medicina
Umjetna maternica mogla bi smanjiti smrtnost izrazito rane nedonoščadi
Uređaj ispunjen tekućinom koji reproducira uvjete maternice mogao bi znatno povećati izglede za preživljavanje izrazito rane nedonoščadi, stoji u studiji objavljenoj u časopisu Nature Communications koja je ohrabrujuće rezultate ostvarila s fetusima janjadi
Znanstvenici u dječjoj bolnici u Philadelphiji u Sjedinjenim Državama razvili su uređaj opremljen plastičnim džepom ispunjenim tekućinom te vrpcom nalik pupčanoj koja dovodi kisik stvarajući tako tekuću sredinu u kakvoj se razvija fetus.
Zahvaljujući tom uređaju uspjeli su tijekom četiri tjedana razviti fetus janjeta, životinje u koje se razvoj pluća odvija "na način vrlo blizak" razvoju pluća u ljudi, piše u studiji.
Fetus janjeta bio je stavljen u uređaj nakon 15 do 16 gestacijskih tjedana. To je stupanj na kojem je razvoj njihovih pluća ekvivalentan stupnju razvoja "izrazito rane nedonošenosti" ljudskog fetusa, od 23, do 24 gestacijskih tjedana.
Alan Flake, jedan od autora studije, rekao je da je sedam janjećih fetusa uspjelo preživjeti dulje od 25 dana. To je prvi put da je vanjski sustav uspio održati vitalne funkcije i osigurati tako dugo razvoj životinjskog fetusa, stoji u studiji.
Za razvoj umjetne maternice pogodne za ljudsku nedonoščad trebat će još deset godina, no takav uređaj bio bi daleko bolji od inkubatora koji se ventiliraju umjetnim putem.
Oko 30.000 novorođenčadi u Sjedinjenim Državama rađa se kritično rano, između 23. i 26. gestacijskog tjedna. Na tom stupnju razvoja djetešce teži tek nešto više od 500 grama, a njegova pluća nisu sposobna za udisanje zraka i izgledi za preživljavanje su niski.
Stopa smrtnosti je do 70 posto, a oni koji uspiju preživjeti suočeni su s dugotrajnim invaliditetom.
Vezane vijesti
-
Osoblje Opće bolnice Zadar ovim se putem educiralo o prednostima pneumatskog transportnog sustava cijevi kao i praktičnom radu s istima.
-
29.9. obilježavamo Svjetski dan srca. U vrijeme kad se svijet bori protiv COVID-19, nikada nismo bili svjesniji vlastitog i zdravlja naših članova obitelji.
-
Osobe sa sindromom Petra Pana možda još uvijek imaju emocionalnu zrelost djeteta. Izbjegavaju sukobe najbolje što mogu i traže da se drugi brinu o njima.
-
Dijagnostika tumora na mozgu postaje sve preciznija zahvaljujući, primjerice, umjetnoj inteligenciji. Ali pronalazak je jedno, a uklanjanje drugo. Istraživači su sada stvorili kacigu koja je uspjela smanjiti tumor na mozgu kod 53-godišnjeg pacijenta (pacijent je umro iz razloga koji nisu povezani s tumorom).
Izdvojeno
-
Taksisti dobivaju svoju “osobne kartice”: Vrijediti će pet godina, provjeravati će se niz kriterija
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Na osunčanom Trgu Petra Krešimira IV u Pagu održan je svečani doček Svete Lucije, zaštitnice svjetla, koji je privukao brojne građane i posjetitelje.
-
Reci što misliš!