Sci-Tech

Hardver

IBM Blue Gene/P

IBM Blue Gene/P

Usporedbe radi, Blue Gene/P radeći na jednom petaflopu radi posao kojeg bi radilo više od 2,5 km visoka hrpa laptopa

Blue Gene/P Node Card

IBM je konstruirao novo Blue Gene superračunalo: Blue Gene/P. Novi Blu Gene će biti u mogućnosti obraditi više od tri tisuće trilijuna operacija u sekundi tj. tri petaflopa što bi mogao biti novi rekord. No Blue Gene je konstruiran da u normalnim svakodnevnim uvjetima radi na malo više od jednog petaflopa.

Ove karakteristike Blue Gene/P čine prekretnicom u računalnom svijetu. Usporedbe radi, Blue Gene/P radeći na jednom petaflopu radi posao kojeg bi radilo više od 2,5 km visoka hrpa laptopa. Razvoj novog Blue Genea će zasigurno povećati broj IBM-ovih računala na listi 500 najjačih superračunala koja izlazi ovog tjedna na Međunarodnoj konferenciji za superračunala u Dresdenu. IBM na listi od prošlog rujna ima 93 računala i čak su četiri bila u top deset. Blue Gene/L je bio na prvoj poziciji s 280 trilijuna operacija u sekundi tijekom kontinuiranog rada.

Blue Gene/P Inspection

Prvi koji će implementirati novog IBM-a biti će U.S. Department of Energy's Argonne National Laboratory i to još ove godine. Nadalje, Max Planck Society i Forschungszentrum Julich istraživački centar u Njemačkoj će svoje primjerke instalirati početkom 2008. Slijede Stony Brook University, Brookhaven National Labs te Science and Technology Facilities Council u Cheshireu.

Poput većine modernih superračunala, i Blue Gene/P je sastavljen on nekoliko para servera povezanih u klastere. Čipovi u tim serverima se sastoje od četiri PowerPC 450 jezgre koje rade na 850 MHz svaka. Za brzinu od jednog petaflopa je ugrađeno 294 912 procesora dok je za tri petaflopa potrebno 884 736 procesora. Svi čipovi u računalu su spojeni u jednu veliku optičku mrežu.


Reci što misliš!