Sci-Tech

Zaštita računala

W32/Hairy-A, čarobnjački malware

W32/Hairy-A, čarobnjački malware

Harry Potter manija ponovo donosi opasnost s interneta

Nepuni tjedan dana prije svjetske premijere najnovijeg filma iz serijala o Harry Potteru i njegovoj čarobnajčkoj družini, hakeri su iskoristili nastalu Potter histeriju kako bi plasirali crv W32/Hairy-A.

W32/Hairy-A crv širi se tako što se kopira na Flash memoriju (USB memory sticks), predstavljajući se kao kopija nestrpljivo očekivane nove priče o Hari Poteru "Harry Potter and the Deathly Hallows".

Korisnici Windows-a koji imaju aktivnu opciju "autorun" automatski inficiraju njihov PC s ovim crvom. File pod nazivom HarryPotter-TheDeathlyHallows.doc može se pronaći u root direktoriju zaraženog USB drivea. Unutar Wordovog dokumenta je jednostavna fraza "Harry Potter is dead." što u prijevodu znači "Harry Potter je mrtav."

Nakon infekcije računala sa Windows opretivnim sustavom, crv kreira tri nova korisnika nazvana po glavnim likovima serije knjiga o malim čarobnjacima: Harry Potter, Hermione Granger i Ron Weasley. To izleda ovako:

Svaki zaražen korisnik prilikom otvaranja Internet Explorera brzo će uvidjeti kako je njegova početna stranica redirektirana na Amazon.com web stranicu na kojoj se prodaje knjiga "Harry Putter and the Chamber of Cheesecakes", navodnoj knjizi koja po nazivu samo podsjeća na prethodnu avanturu Harrija i družine.

Sophosovi stručnjaci ističu kako ovo nije prvi put da su likovi iz serijala iskorišteni u nelegalne svrhe. Tijekom 2005.godine spameri su pokušali na brzinu zaraditi novac tvrdeći da će učesnici u njihovoj igri moći osvojiti produženo izdanje tada najnovije knjige iz serijala "Harry Potter and the Half-Blood Prince". Godinu dana prije toga, virus se pretvarao da je verzija filma "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban" koji se mogao preuzeti na peer-to-peer file sharing mrežama.

Nedavno su eksperti iz SophosLabsa , Sophosove globalne mreže centara za analizu od malwarea i spama, objavili izvještaj o rastućem trendu kod autora malwarea o korištenju USB uređaja za širenje istih.

Kratak savjet Sophosovih eksperata jest onemogućiti "autorun" opciju kod Windowsa za prenosive uređaje kao što su USB Flesh memorije, FDD i CD/DVD ROM-ovi. Na taj način se neće automatski aktivirati prilikom njihovog priključivanja na računalo, prije provjere na mogući malware. Korisnici Sophos rješenja automatski su zaštićeni od crva W32/Hairy-A , i to od 27.lipnja 2007.


Reci što misliš!