Sci-Tech

Internet

Internet kriminal u velikom porastu

Internet kriminal u velikom porastu

Većina web stranica koje sadrže maliciozni kod nalazi se u Kini

Sophos, vodeća tvrtka na polju zaštite informatičkih sustava, upozorila je na zastrašujući porast kriminala na Internetu, javlja danas internet portal Glas Dalmacije

Njihovi se podaci temelje na istraživanju o kriminalu na mreži svih mreža provedenom tijekom prvih šest mjeseci ove godine, a posebno se ističe "prava poplava zlonamjernih web stranica".

Istraživanje pokazuje porast prijetnji na Internetu koje po broju i rizičnosti nadilaze i donedavno najraširenije oblike napada putem elektroničke pošte. Apostrofiraju se kriminalci koji putem Interneta ciljaju na financijske resurse tvrtki i pojedinaca.

Samo tijekom lipnja Sophosova globalna mreža za motrenje događaja na Internetu zabilježila je rekordan broj od 29.700 inficiranih web stranica - dnevno! Kako je priopćeno iz Sophosa, za usporedbu, početkom 2007. godine dnevno se otkrivalo "samo" 5.000 malicioznih stranica.

Većina web stranica koje sadrže maliciozni kod nalazi se u Kini (53,9%), a slijede Sjedinjene Države (27,2%), Rusija (4,5%) i Njemačka (3,5%).

Radi zaštite korisnika Sophos tako blokira pristup milijunima web stranica. Istraživanjem uzorka od milijun takvih stranica Sophosovi stručnjaci utvrdili su da je 28,8% njih sadržavalo maliciozni kod, dok je 28% blokirano zato što sadrže seksualno eksplicitne sadržaje ili nude razne oblike kocke. Utvrđeno je da su 19,4% stranica postavili spameri, dok je 4,3% stranica klasificirano kao ilegalno, uglavnom zato što služe za distribuciju piratskog softvera.

Od web stranica koje sadrže maliciozni kod samo je njih 20% izrađeno specijalno za ovu kriminalnu aktivnost, dok preostalih 80% čine potpuno legalne stranice koje su hakirane i tako stavljene u službu informatičkih kriminalaca.

Radi zaštite korisnika Sophos tako blokira pristup milijunima web stranica. Istraživanjem uzorka od milijun takvih stranica Sophosovi stručnjaci utvrdili su da je 28,8% njih sadržavalo maliciozni kod, dok je 28% blokirano zato što sadrže seksualno eksplicitne sadržaje ili nude razne oblike kocke.

Iz Sophosa je priopćeno i kako ovu godinu obilježava i pojava malicioznih programa koji iskorištavaju automatsko pokretanje programa s USB memorije koristeći pritom koncept starih i već zaboravljenih boot sektor virusa. S vremenom su korisnici zaboravili na ove rizike, kao i na potrebu da svoje operativne sustave podese tako da ne dozvole automatsko pokretanje novih sadržaja, koji preko prijenosnih medija dolaze na njihova računala.

U svijetu spama također je zabilježena novost. Informatički kriminalci pokušali su prevariti programe za zaštitu od spama koristeći popularni PDF format za prikrivenu distribuciju neželjene elektroničke pošte. Takvi spamovi mogu sadržavati tekstualnu poruku ili tekstualnu poruku pretvorenu u sliku, što je već prokušana spamerska strategija. U pravilu, ova tehnologija ne uspijeva kod modernih programa za prepoznavanje spama, koji prvenstveno istražuju kakva je poruka i odakle dolazi, a ne što je njezin sadržaj.


Reci što misliš!