Fizika
Fizičari stvorili najjaču dugotrajnu pozitronsku zraku
Sad nakon što je jaka zraka stvorena, članovi Sveučilišnog programa nuklearnog inženjeringa i njihovi suradnici mogu preusmjeriti fokus na razvitak instrumenata
Početkom ovog mjeseca bilo je velikog slavlja među znanstvenicima North Carolina State Sveučilišnog nuklearnog reaktora PULSAR, jer su studenti, osoblje i znanstvenici slavili postavljanje novog znanstvenog rekorda - proizveli su najjaču dugotrajnu zraku pozitrona (antimaterijskog elektrona) igdje na svijetu.
"Postoji reaktor u Münchenu, u Njemačkoj, koji je proizvodio tu vrstu radijacijskih zraka već neko vrijeme, a naša analiza podataka pokazuje da smo nadišli ono što su oni objavili, " rekao je dr. Ayman Hawari, profesor suradnik nuklearnog inženjeringa i direktor Programa nuklearnog reaktora pri NC Sveučilištu.
"Uzbuđeni smo radi toga što smo shvatili da je da moguće postići neke ciljeve koji do sad nisu bili mogući", rekao je. "Gledajući sa znanstvenog kuta, odmah pomisliš, 'Bit ćemo u stanju učiniti što smo mislili da bi trebali raditi.'
"Ideja vodilja je da ako stvorimo ovoliko jaku zraku elektrona antimatrije - u biti posvemašnju suprotnost elektrona - možemo ju iskoristiti u istraživanju i razumijevanju novih tipova materijala koji mogu imati višestruku primjenu," rekao je Hawari.
Sad nakon što je jaka zraka stvorena, članovi Sveučilišnog programa nuklearnog inženjeringa i njihovi suradnici mogu preusmjeriti fokus na razvitak instrumenata kao npr. spektrometar antimaterije, i razmjerno dugo diskutirani antimaterijski mikroskop, koji bi dozvolio puno detaljniji pogled u materijale na atomskoj razini.
Uspjeh je plod dvije godine rada - pozitronski projekt je počeo 2005. kao suradnja između NC Sveučilišta, Sveučilišta u Michiganu i Oak Ridge Nacionalnog Laboratorija uz potporu Odjela za energiju S.A.D.a i Nacionalne Znanstvene Fondacije.
Vezane vijesti
-
Prema Jamesu Gilliesu koji je glasnogovornik CERN-a, broj onih koji bi htjeli spriječiti test idućeg tjedna je vrlo velik, ali nema nikakve šanse da se on odgodi
-
Effektschmiede se uz pomoć fizičkih fenomena igra sa vatrom i vodom, voltažom i energijom, populariziraju Tesline eksperimente, a na jubilarni Festival nauke dolaze sa postavkom koja se bavi indukcijom i frekvencijom
-
-
Izdvojeno
-
Rak vrata maternice je bolest od koje godišnje u Hrvatskoj oboli oko 300 žena, a 120 ih izgubi život, zbog čega se u Hrvatskoj 25. siječnja obilježava Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, poznatiji kao Dan mimoza, dok Europski tjedan prevencije traje od 20. do 26. siječnja.
-
Pretežno sunčano bit će na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije, a potkraj dana rast naoblake, osobito na otocima.
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
Reci što misliš!