Sci-Tech

GPS uređaji

Garmin nuvi 710/760

Garmin nuvi 710/760

Razlike između modela u seriji 7xx su uglavnom u kartografiji koja se uz njih isporučuje

Nova generacija Garmin‑ovih uređaja sa širokim ekranom predstavlja direktnog nasljednika modela 610/660. Hardverski gledano, ovi uređaji su slični prethodnicima (jedino hardverski dodatak je FM predajnik koji je sada postao standardan, dok je u seriji 6xx postojao isključivo kod modela 660TFM), ali je interni softver značajno unaprijeđen, tako da je trend koji je začet pojavom Mobile XT softvera za PDA uređaje i Symbian telefone na najbolji mogući način nastavljen i kroz poboljšanje korisničkog sučelja auto uređaja.

Nadasve tu je sada i toliko priželjkivani zapis prijeđenog puta (track log). Kontrola nad njim iz samog uređaja je prilično ograničena - na raspolaganju vam je samo mogućnost da ga izbrišete te da uključite ili isključite njegov prikaz na ekranu. Nemate mogućnost podešavanja gustoće zapisa, kao što je to moguće kod ručnih Garmin ili MioMap uređaja.

Ipak, njegovo prebacivanje na računalo je jednostavno, bilo da za to koristite Mapsource ili druge aplikacije (snimljen je u standardnom .gpx formatu, tako da osigurava najširu kompatibilnost sa softverom drugih proizvođača).

Drugi novitet je daleko raskošnije sučelje za formiranje ruta kojima ćete putovati. Za razliku od nuvi 610/660, na kojima ste morali rutu formirati na samom uređaju, a ona je mogla imati samo jednu etapu, sada rute mogu imati neograničen broj etapa i možete ih unaprijed formirati (korištenjem bilo kojeg elementa POI baze, vaših favorita ili birajući točke s mape) i smještati u memoriju za kasnije korištenje.

To daje novu dimenziju interakcije sa PC softverom, koja ne postoji kod konkurencije - MioMap / iGo je orijentiran na rad na samom uređaju, bez PC sučelja, mada je moguće zapise puta prebacivati i arhivirati u nezavisnim softverskim paketima.

Nuvi 710/760 nemqaju foto kameru, ali donose FM predajnik kao savršenu dopunu postojećem Bluetooth sučelju za mobilne telefone. Dovoljno je odabrati neku slobodnu FM frekvenciju (na kojoj nema radio stanica) i on će preko nje prenositi cjelokupan zvuk koji emitira, bilo da je to glas sugovornika, navigacija ili MP3 muzika (naravno, uređaji rade i kao MP3 / video plejeri).

Na ovaj način ostvarujete integraciju audio sustava u automobilu i navigatora, jer se zvuk glazbe koju puštate automatski utišava kada primite poziv i ponovo pojačava nakon što završite razgovor.

Sinkronizacija kontakt liste sa telefonom odlično funkcionira, tako da kada uređaj koristite kao handsfree, imate punu funkcionalnost pri pozivanju i identifikaciji brojeva.

Garmin odnedavno u specifikacijama ne deklarira ukupnu količinu raspoložive memorije za svoje uređaje, ali priključivanjem modela nuvi 710 na računalo saznajemo da nakon instalacije kartografije i pratećeg softvera na uređaju ostaje još 370 MB slobodno za korisnika, što je više od onoga što nudi konkurencija.

Naravno, i ovdje je moguće širenje kapaciteta putem SD kartica, kako bi dodatne audio i video funkcionalnosti dobile smisao. Isto tako se ne deklarira niti točan tip GPS prijemnika, ali se očito radi o prijemniku visoke osjetljivosti (bilo da je u pitanju Sirf III ili Garmin‑ov čip iz novih HCx uređaja), pošto je akvizicija laka, a držanje signala vrlo precizno.

Razlike između modela u seriji 7xx su uglavnom u kartografiji koja se uz njih isporučuje tj. koja je uračunata u cijenu.

Nuvi 760, osim SCG Route, obuhvaća i čitavu Europu, dok model 710 predstavlja jeftinije rješenje sa europskom kartografijom, ali uskraćeno za Bluetooth funkcionalnost.

Nuvi 7xx obitelj je dobila i novi auto-nosač, daleko jednostavniji, kompaktnih dimenzija, a koji i dalje osigurava napajanje čim uklopite uređaj u njega, što svakako zaslužuje pohvale.

Uz odličan široki ekran rezolucije 480×272 koji je danju jasan, a noću taman toliko prigušen da ne blješti, navigacija na ovim uređajima je laka ugodna, uz naravno i ostale funkcije koje vam oni omogućuju.



Reci što misliš!