Sci-Tech

Znanost

Marinko Jablan na znanstvenom usvaršavanju kod dr. Soljačića

Marinko Jablan na znanstvenom usvaršavanju kod dr. Soljačića

Zadrani znaju Marinka Jablana kao čudo od djeteta

Marinko Jablan za nekoliko dana kreće prema Bostonu radi šestomjesečnog znanstvenog usavršavanja na čuvenom Massachusetts Institute of Technology, donosi današnje izdanje Slobodne Dalmacije .

Veliko je to priznanje za ovog 25-godišnjeg Zadranina, znanstvenog novaka na Fizičkom odsjeku zagrebačkog PMF-a, pogotovo stoga jer u SAD ide na poziv dr. Marina Soljačića koji mu želi pomoći u izradi doktorata i želi ga u svom timu za rad na nekim projektima. Soljačića su hrvatski mediji već prozvali novim Teslom, jer razrađuje sustav bežičnog prijenosa električne energije. Njegovi prvi eksperimenti na tom području su imali velikog odjeka u svijetu.

- Dr. Soljačić radi i brojne druge stvari, a svidjelo mu se kako sam ja nešto računao u sklopu projekta "optička svojstva ugljikovih nano čestica" na kojem radim zajedno s mojim mentorom na PMF-u dr. Buljanom. Pozvao me da razrađujemo fundamentalne stvari oko prijenosa svjetlosti jer se budućnost moderne tehnologije zasniva na optičkim uređajima - kaže Marinko.

Zadrani znaju Marinka Jablana kao čudo od djeteta, godinama je osvajao nagrade na natjecanjima iz fizike i matematike, bio na tri Olimpijade matematičara - u SAD je za Hrvatsku osvoji čak brončanu medalju. Bio je učenik Gimnazije Franje Petrića, a svoju ljubav prema fizici, kaže, duguje prof. Nikici Simiću. Dok je bio srednjoškolac, s velikim je žarom pohađao i završio srednju Glazbenu školu - bio je odličan klarinetist, a sada svira "samo" gitaru i klavir.

Plaća od 5.000 kuna

Znanstveni novaci, najbolji mladi hrvatski mozgovi koji ostaju na fakultetima, imaju plaću 5000 kuna. Marinko Jablan je u istoj situaciji i da nema smještaj u studenskom domu Cvjetno naselje, bilo bi mu baš teško. Istina, primao je i stipendije, zadarska iznosi 700 kuna mjesečno i sad bi se to trebalo vraćati.
Eto mu, kad nije košarkaš ili nogometaš! Put u SAD mu, srećom, financira Ministarstvo znanosti, ali i sam dr. Soljačić.

Fiziku je na PMF-u, jasno, završio s najboljim mogućim rezultatom, već mu je diplomski rad na temu nelinearne optike bio dio međunarodne znanstvene suradnje. Običnom svijetu je sve to što radi malo razumljivo, no jasno je da se radi o vrhunskom mladom znanstveniku pred kojim je očito svjetska karijera. Evo kako objašnjava što će kao prvi Hrvat u timu dr. Soljačića konkretno raditi:

- Posebno ću raditi na numeričkim programima da bi se smanjio dio elektronike u obradi signala. Signale, odnosno informacije, ubuduće će prenositi svjetlost. Mikročipovi su prošlost, razrađuje se nano čip jer se iz svijeta elektronike prelazi na fotoniku. A iskoristit ću i priliku da slušam brojne nobelovce koji na MIT-u drže seminare - kazuje Maarinko, pripremajući se za daleki put.


Reci što misliš!