Sci-Tech

Elektronika

GPS se lako može probiti

GPS se lako može probiti

Stručnjaci sa sveučilišta Virginia Tech i Cornell otkrili su slabost GPS-a i napravili uređaj, u testne svrhe, kojim su pokazali mogućnost slanja lažnog signala prijamniku

Dva američka sveučilišta upozoravaju da je GPS vrlo osjetljiv na upade, što je velik problem budući da se danas sve više ljudi oslanja na njega.

Stručnjaci sa sveučilišta Virginia Tech i Cornell otkrili su slabost GPS-a i napravili uređaj, u testne svrhe, kojim su pokazali mogućnost slanja lažnog signala prijamniku. GPS se sastoji od 30-ak satelita u Zemljinoj orbiti s kojih prijamnici dobivaju podatke za određivanje točnog položaja te točno vrijeme. Brent Ledvina s Virginia Techa tvrdi da je prijamnike jako lako zavarati slanjem lažnog signala, što će rezultirati krivo određenom pozicijom ili krivim vremenom.

U cestovnom prometu to možda ne zvuči tako pogubno jer nitko ne vozi gledajući slijepo u GPS i ne obraćajući pažnju pažnju na okolinu, ali zrakoplovi i brodovi se često pouzdaju u GPS da prođu oluje, oblake, maglu i zaobiđu prirodne prepreke. Krivi signal emitiran na GPS uređaj jednog takvog prijevoznog sredstva može rezultirati ozbiljnom nesrećom.

Elektronika potrebna za izradu uređaja koji može poslati izmijenjen signal GPS prijamnicima košta oko 1.000 američkih dolara, uređaj je velik poput ručne torbe i radi na struju iz utičnice. Zanimljivo je da su znanstvenici potrošili milijun dolara za izradu tog uređaja.

 


Reci što misliš!