Touchscreen
Zasloni na dodir će nestati?
Apple je patentirao najsloženiju - "višedodirnu" (multi-touch) tehnologiju i prijeti tužbama drugim proizvođačima poput Palm-a, HTC i Google-a (HTC Dream i T-mobile G1) kako bi odustali od pokušaja implementacije multi-touch tehnologije u svoje uređaje
U potrošačkoj tehnologiji sve su rašireniji zasloni osjetljivi na dodir. Prednjače mobiteli, a tehnologija ima tendenciju širenja i na druge uređaje.
Apple je patentirao najsloženiju - "višedodirnu" (multi-touch) tehnologiju i prijeti tužbama drugim proizvođačima poput Palm-a, HTC i Google-a (HTC Dream i T-mobile G1) kako bi odustali od pokušaja implementacije multi-touch tehnologije u svoje uređaje.
No, Apple je otišao i korak dalje. Patentirao je tehnologiju zaslona osjetljivog na dodir bez dodira! Pokrete ruke iznad zaslona prate IC senzori i tako upravljate uređajem uređaja.
Microsoft je pak razvio surface tehnologiju. Također multi-touch baziran na više kamera koje prate pokrete po zaslonu. Tvrde da bi se surface (preko Windowsa 7) mogao pojaviti u našim domovima u slijedećih tri do pet godina.
Iza cjelokupne „dodirne" tehnologije leži poveći problem. Inidij-oksid, glavna supstanca za proizvodnju zaslona osjetljivih na dodir je vodič sa svojstvom prozirnosti, zbog čega je pogodan za prozirne pokrove ekrana koji su ujedno i vodljivi. Ovom metalu je cijena u zadnjih šest godina porasla sa 100 na 1.000 dolara, a predviđa se njegov potpuni nestanak u sljedećih 10 godina.
Zaslon osjetljiv na dodir je tehnologija temeljena na dobro realiziranom softverskom praćenju varijacija parametara (dodir, toplina, pokret) na ekranu. Osnovna ideja je položiti dva prozirna sloja metala sa razmakom između njih, koji bi pritiskom na površinu gornjega dolazili u kontakt i obilježavali mjesto dodira. Ostatak čini dobro realiziran softver koji ove informacije može iskoristiti.
Ova tehnologija vjerojatno neće samo tako nestati, ali prava alternativa još nije nađena. U međuvremenu, čini se da nitko od proizvođača ne usporava proizvodnju zaslona na dodir (sa inidij-oksidom), niti upozorava na ovaj problem.
Vezane vijesti
-
-
-
Testirani iPhone, HTC, Motorola i Nexus One
-
Problem je jedino koje su to baterije koje bi napajale ta dva ekrana neko dulje vrijeme
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!