Sci-Tech

Touchscreen

Zasloni na dodir će nestati?

Zasloni na dodir će nestati?

Apple je patentirao najsloženiju - "višedodirnu" (multi-touch) tehnologiju i prijeti tužbama drugim proizvođačima poput Palm-a, HTC i Google-a (HTC Dream i T-mobile G1) kako bi odustali od pokušaja implementacije multi-touch tehnologije u svoje uređaje

U potrošačkoj tehnologiji sve su rašireniji zasloni osjetljivi na dodir. Prednjače mobiteli, a tehnologija ima tendenciju širenja i na druge uređaje.

Apple je patentirao najsloženiju - "višedodirnu" (multi-touch) tehnologiju i prijeti tužbama drugim proizvođačima poput Palm-a, HTC i Google-a (HTC Dream i T-mobile G1) kako bi odustali od pokušaja implementacije multi-touch tehnologije u svoje uređaje.

No, Apple je otišao i korak dalje. Patentirao je tehnologiju zaslona osjetljivog na dodir bez dodira! Pokrete ruke iznad zaslona prate IC senzori i tako upravljate uređajem uređaja.

Microsoft je pak razvio surface tehnologiju. Također multi-touch baziran na više kamera koje prate pokrete po zaslonu. Tvrde da bi se surface (preko Windowsa 7) mogao pojaviti u našim domovima u slijedećih tri do pet godina.

Iza cjelokupne „dodirne" tehnologije leži poveći problem. Inidij-oksid, glavna supstanca za proizvodnju zaslona osjetljivih na dodir je vodič sa svojstvom prozirnosti, zbog čega je pogodan za prozirne pokrove ekrana koji su ujedno i vodljivi. Ovom metalu je cijena u zadnjih šest godina porasla sa 100 na 1.000 dolara, a predviđa se njegov potpuni nestanak u sljedećih 10 godina.

Zaslon osjetljiv na dodir je tehnologija temeljena na dobro realiziranom softverskom praćenju varijacija parametara (dodir, toplina, pokret) na ekranu. Osnovna ideja je položiti dva prozirna sloja metala sa razmakom između njih, koji bi pritiskom na površinu gornjega dolazili u kontakt i obilježavali mjesto dodira. Ostatak čini dobro realiziran softver koji ove informacije može iskoristiti.

Ova tehnologija vjerojatno neće samo tako nestati, ali prava alternativa još nije nađena. U međuvremenu, čini se da nitko od proizvođača ne usporava proizvodnju zaslona na dodir (sa inidij-oksidom), niti upozorava na ovaj problem.


Reci što misliš!