Igrice
Tetris slavi rođendan
Tetris je danas dio opće kulture, kopiran s dozvolom i bez nje u milijun varijanti, a pojam i igra su poznati diljem svijeta
Aleksej Pažitnov, daleke 1985. matematičar i programer u računalnom centru Sovjetske akademije znanosti, 6. lipnja te godine napravio je za računalo Elektronika 60 logičko-arkadnu igru Tetris. Za ime je odabrao složenicu nastalu od grčkog prefiksa "tetra-" na koji je dodao nastavak "-nis", navodno radi tenisa koji mu je omiljena sportska igra.
Ostalo je manje-više poznato. Njegovi kolege iz Akademije su igru prebacili na IBM PC, a ona je preko Mađarske brzo došla do zapada gdje je trenutno postala hit i donijela distributerima hrpe love, od koje je sam autor igre, Pažitnov, vidio tek djelić. Godine 1991. Pažitnov je otišao iz Rusije i otišao u SAD-u gdje je osnovao tvrtku Tetris Company, a kasnije se zaposlio i u Microsoftu iz kojega je otišao 2005.
Tetris je danas dio opće kulture, kopiran s dozvolom i bez nje u milijun varijanti, a pojam i igra su poznati diljem svijeta. Tetris postoji u verzijama za najrazličitije platforme - od ručnih satova i mobitela, preko raznih tipova računala do verzija pisanih u Flashu koje se izvode na webu.
Postoje čak i službene stranice - Tetris.com
Što je najvažnije - gotovo četvrt stoljeća od izlaska - Tetris se još igra...
Vezane vijesti
-
-
Tetris je 6. lipnja 1984. izumio Rus Aleksej Pažitnov. Ime je dobila po grčkoj riječi Tetra koja znači geometrijski oblik i riječi tenis, omiljenog sporta njezinog izumitelja
-
Nakon verzija za konzole, novo izdanje popularnog borilačkog serijala moglo bi naći put i do PC-a
-
Igranje Tetrisa u bolnici samo nekoliko sati nakon doživljene automobilske nesreće može pridonijeti sprečavanju pojave posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), pokazalo je novo istraživanje švedskih i britanskih znanstvenika
Izdvojeno
-
Noć vještica! Da, dušobrižnici će reći kako je to najobičniji poganski običaj, štovanje sotone i mračnih sila ili pak čisto komercijalno američko sranje s kojim ekstra izvlače profit svojih labilnih konzumenata.
-
Peteročlano Prosudbeno povjerenstvo za najbolji književni putopis za 2024. godinu (u sastavu Milana Bešlića (predsjednika), Davora Šalata, Vesne Vlašić, Anite Katić i Dijane Klari), donijelo je jednoglasnu odluku - pobjednik Književnog natječaja „Matko Peić“ je književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić sa svojim putopisom Jesen u Lubliniecu.
-
Predsjednik Zoran Milanović odgovorio je statusom na Facebooku HDZ-ovom predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu koji je ranije danas pozvao časnike HV-a da "kažu istinu".
-
U spomen na poginulog hrvatskog redarstvenika Marijana Matišića, policijskog službenika Policijske uprave zadarske od 1990.godine
Reci što misliš!