Informatika
Informatičari u RH nemaju problema sa zapošljavanjem
Najtraženiji su softverski inženjeri - čak 46 posto - a slijede sistemski inženjeri (21 posto)...
Na jučerašnjem skupu održanom u Visokoj školi za primijenjeno računarstvo u Zagrebu predstavljeno je istraživanje Zapošljavanje u ICT sektoru za 2010. godinu kojeg su proveli Visoka škola za primijenjeno računarstvo i Algebra, u suradnji s HUP-om i HGK-om.
Ono je pokazalo kako više od polovice (preciznije: 53 posto) od 450 hrvatskih vodećih ICT poslodavaca (računajući vodeće ICT tvrtke te vodeće tvrtke s ICT odjelima) i ove godine unatoč krizi planiraju zapošljavanje novih IT kadrova.
Najtraženiji su softverski inženjeri - čak 46 posto - a slijede sistemski inženjeri (21 posto), analitičari informacijskih sustava (10) te konzultanti (9 posto). Čak 80 posto poslodavaca spremno je zaposliti pripravnike (njih 80 posto), pri čemu najviše programere te softverske i sistemske inženjere. Detaljnije o istraživanju pročitajte u sljedećem broju Mreže.
U diskusiji pred dupkom punoj dvorani najviše je pozornosti privukao podatak da ICT sektor sudjeluje u ukupnom BDP-u Hrvatske sa čak 5 do 6 posto, što je znatno više nego u razvijenijim ekonomijama.
Rekavši da bi "takav udjel bio sjajan ako se može dokazati", državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ruđer Friganović, koji je na skup stigao umjesto najavljenog ali spriječenog ministra Popijala, usporedio je ICT sektor s tekstilnom industrijom, u kojoj Hrvatska nema šanse ("možda će imati za 20 godina, kad/ako kineski radnik bude jednako plaćen kao hrvatski") premda se na nju, kao i ostale tradicionalne industrije, nerijetko obraća više pozornosti nego na propulzivniji ICT.
Friganović je istaknuo da je osnovni problem organizacija, sa čim se složio i Davor Majetić, predsjednik Udruženja za informacijske tehnologije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Hrvoje Sagrak, predsjednik HUP - Udruge informacijsko-komunikacijske djelatnosti, ocijenio je da nećemo daleko naprijed sve dok u investicijama u ICT još uvijek dominira država, te da bi tu dominaciju trebale preuzeti male i srednje tvrtke.
U istraživanju je istaknuto kako 87 posto poslodavaca smatra da u Hrvatskoj i dalje nedostaje kvalitetnog IT kadra, no tek jedan posto rješenje tog problema vidi u uvozu IT stručnjaka. Ipak, u publici je bilo komentara kako je takvo što neizbježno (to je rekao Ante Mandić, čelnika grupacije IN2, jednog od najvećih softverskih tvrtki u regiji) te kako su hrvatski IT stručnjaci skupi, ponajviše zbog visokih državnih davanja, te stoga nekonkurentni u regiji.
Vezane vijesti
-
Gotovo dvije trećine ispitanih tvrtki, njih 63 posto, potvrdno je odgovorilo na pitanje hoće li zapošljavati
-
Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić u ponedjeljak je u Vukovaru uručio 18 novih ugovora u okviru projektnih prijedloga za "Zaželi - program za zapošljavanje žena", čime se broj takvih ugovora popeo na 75 u vrijednosti gotovo 265 milijuna kuna, od čega se 29 ugovora vrijednih 106 milijuna kuna odnosi na Vukovarsko-srijemsku županiju.
-
Vukovarskom SDP-u očito nije u interesu da se u Vukovaru zapošljavaju Vukovarci, a prozivajući, poručio je to u četvrtak na konferencije za novinare član Gradskog odbora HDZ-a Igor Gavrić
-
Izdvojeno
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
-
Trebate u brzinski shopping? Nisu sve trgovine zatvorene
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!