Sci-Tech

Sumrakomanija

Obožavatelji "Sumraka" na meti cyber kriminalaca

Obožavatelji

Fanovi koji u Google upišu riječ twilight ili bilo što vezano uz popularnu vampirsku sagu, često dobivaju sumnjive obavijesti o tome da im je računalo zaraženo virusom

Obožavatelji filmskog serijala "Sumrak" koji ovih dana pretražuju internet u potrazi za vijestima o omiljenim junacima, mogli bi pokupiti zloćudni softver.

Fanovi koji u Google upišu riječ twilight ili bilo što vezano uz popularnu vampirsku sagu, često dobivaju sumnjive obavijesti o tome da im je računalo zaraženo virusom. No, zapravo je sama obavijest zloćudni softver, odnosno malware, koji nipošto ne biste trebali preuzeti na svoje računalo.

"Cyber kriminalci koriste oštećene linkove kako bi se plasirali visoko na Google tražilici kada izbaci rezultate za pretragu, vezano uz "twilight", "eclipse" ili neku drugu povezanu riječ. Ti oštećeni linkovi pokreću zloćudne programe koji zatim lansiraju lažne obavijesti poput navodne 'antivirusne zaštite'", tvrdi istraživač PC alata Rommel Garcia.

Prevara funkcionira na sljedeći način:

1. Obožavatelj pomoću Googlea traži informaciju pa upiše, primjerice, "Twilight Eclipse Release Date"

2. Oštećeni link plasira se visoko među rezultatima pretrage

3. Obožavatelj klikne na oštećeni link

4. Tim jednim klikom biva preusmjeren na drugu stranicu koju kontroliraju cyber prevaranti

5. Pojavi se lažno Windows upozorenje o ozbiljnoj infekciji na računalu

6. Obožavatelja se upućuje na preuzimanje zloćudnog softvera koji će "pregledati" računalo

7. Zatim ga se upućuje na kupovinu "antivirusne zaštite" koja će u potpunosti "očistiti" kompjutor.

Prava je istina da će neinformirani obožavatelji najteže očistiti upravo taj softver koji su preuzeli, a "loši dečki" koji su ih naveli na to, zaradit će lijepu svotu. FBI je nedavno uhitio jednu bandu koja je zaradila 163 milijuna američkih dolara na žrtvama koje su plaćale od 30 do 70 dolara za bezvrijednu kompjutorsku zaštitu. Radi se o uobičajenom postupku prevare koji se javlja vezano uz aktualne teme, vijesti, događaje i slično. Prije su takve prevare najčešće bile ograničene na pornostranice, no sada se usmjeravaju i na zanimljive vijesti, najnovije prirodne katastrofe, sportske događaje ili celebrity tračeve.

Najbolji način za uklanjanje takvog malicioznog programa je korištenje dobrog antimalware programa. Najčešće se plaćaju, ali s interneta je moguće preuzeti i besplatne, službene verzije programa koje sasvim dobro funkcioniraju.


Reci što misliš!