Sci-Tech

Spavam, dakle radim!

Da Vinci budilica za polifazični san

Da Vinci budilica za polifazični san

Ako nikada niste čuli za izraz polifazični san, najprije objasnimo što je to.

Naime, početkom 80-ih godina prošlog stoljeća talijanski znanstvenik Caludio Stampi otkrio je 'polifazični ultrakratki san' koji dan dijeli na nekoliko jednakih cjelina od kojih svaka završava s kratkim snom.

Za taj "produktivni drijemež" znao je još i Leonardo da Vinci koji je eskperimentirao sa spavanjem budući da je poznato kako je ovaj renesansni umjetnik, znanstvenik i izumitelj zapadao svakih 3 i pol sata u 30-minutni san, nakon kojega bi se budio i nastavio rad.

Taj četverosatni blok ponavlja se šest puta na dan - i gle! - ostavlja vam puno vremena uz malo spavanja, a da se pri tome ne osjećate pospani ili umorni.

Štoviše, Stampi je u knjizi objavljenoj 1992. "Zašto drijemamo" dokazao da kratko razdoblje spavanja pomaže jačanju pažnje, pamćenja, motoričkih vještina, te da poboljšava raspoloženje i smanjuje stres.

Naravno, ova navika nije za svakoga, no za one koji se žele pridržavati ovog rasporeda, tu je "budilica" dizajnirana upravo za polifazične spavače.

Namjerno ne kažemo sat koji će vas buditi ili sat-budilica, budući da ovaj sat ne pokazuje vrijeme.

Da Vinci Alarm Clock dizajnirao je Marc Owens, a radi na sasvim jednostavnom principu.

Matrični zaslon pokazuje samo dvije vrijednosti "Sleep" (spavanje) ili "Awake" (buđenje).

Kada se ovaj proizvod prvi put upali pokazat će vrijednost "Awake". Tri i pol sata kasnije pokazat će riječ "Sleep" i piskavi alarm upozoriti će vas da je vrijeme za spavanje.

Isto će se dogoditi pola sata kasnije kada će vas Da Vinci Alarm Clock probuditi uz riječ "Awake".

Ako i ne obožavate baš ovu budilicu koja vam diktira raspored spavanja i buđenja, ipak nam se čini da prilično dobro izgleda.

Šteta što ne pokazuje i vrijeme, no možda će vam drvena kutija s LED lampicama zasada biti dovolja.

Odlučite li je naručiti i ponijeti sa sobom na posao, pokažite šefu ovaj članak. Dosta nam je bilo da se spavanje na poslu doživljava kao mogući razlog za otkaz. "Spavam, dakle radim!"


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.