Kina ulazi u indijski sektor nuklearne energije
Kina se u četvrtak pridružila zemljama spremnima ulagati u indijski civilni nuklearni sektor te je iskazala potporu New Delhiju da dobije stalno mjesto u Vijeću sigurnosti UN-a, objavljeno je nakon sastanka kineskog šefa države Xi Jingpinga s indijskim domaćinom Narendrom Modijem.
Indija bi mogla kupovati nuklearne reaktore od Kine koja će se za udio u velikom indijskom nuklearnom sektoru natjecati sa Sjedinjenim Državama, Francuskom, Rusijom i još nekoliko zemalja.
Xi je najavio ulaganja nakon sastanka s Modijem u New Delhiju u četvrtak, dan nakon što su se Modi i japanski premijer Shinzo Abe dogovorili da će ubrzati sklapanje sporazuma o nuklearnoj energiji.
Ranije u rujnu Indija je zaključila sporazum o kupnji uranija od Australije.
Nuklearna energija ključ je budućih energetskih planova Indije koja ima 1,2 milijarde ljudi, a njih četvrtina nema pristupa električnoj struji.
U Indiji se nuklearni energetski izvori koriste samo 3 posto. Indija bi u sljedećih deset do 15 godina trebala ostvariti ugovore u vrijednosti od 150 milijarda dolara, a Kinezi žele dio tog kolača.
Xi je nakon sastanka s Modijem istaknuo da Peking podržava težnje New Delhija da ostvari jaču ulogu u Ujedinjenim narodima.
Indija nije stalna članica Vijeća sigurnosti iako je domovina sedmine svjetskog stanovništva. Kina je jedna od pet stalnih članica uz SAD, Rusiju, Veliku Britaniju i Francusku.
Posjetom kineskog predsjednika Indiji dominirala su najavljena kineska ulaganja od 20 milijarda dolara u Indiju no dvije zemlje nisu mogle zaobići spor oko teritorija na Himalaji.
Oko 1000 vojnika s obiju strana sučelilo se u četvrtak na visoravni Ladakh u indijskoj državi Džamu i Kašmir. Sučeljavanje na 3500 kilometara dugoj himalajskoj granici između dviju zemalja bacilo je sjenu na Xijev posjet. Vojnici su se povukli, a Xi i Modi kazali su da se pitanje granice treba brzo riješiti.
Nakon kratkog rata 1962. u toj regiji Indija i Kina pregovarale su o granicama u 14 krugova, no bez rezultata. Indija drži da Kina ilegalno zauzima 38.000 četvornih kilometara njezina teritorija na sjeverozapadu, a Peking polaže pravo na površinu od 90.000 četvornih kilometara u državi Arunachal Pradesh na sjeveroistoku Indije.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Kina i Indija pokazale su da se žele natjecati sa supersilama u razvoju svemirskog programa
Izdvojeno
-
Nedjelja donosi novi susret ovih dviju momčadi, sada u Sportskoj dvorani Laktaši. To će ujedno biti dvoboj dviju momčadi koje su dosadašnjim rezultatima ušle u krug momčadi koje se bore za play off
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.