Sci-Tech

Jugoton - Istočno od raja

Jugoton - Istočno od raja

Vinilna ploča za veliku je većinu postala dijelom povijesti, zastarjeli medij u vremenu portabl mp3 playera, Iphonea, mobitela i kompjutera. Nekoć je ona bila jedini način za slušanje muzike, a tvrtka Jugoton bila je najjači igrač u regiji pa je zato u Tehničkom muzeju otvorena izložba pod nazivom Jugoton- istočno od raja.

Netom nakon rata, nakon što je došlo do sukoba između Tita i Staljina, napuštena je sovjetska doktrina, a Jugoslavija se počela okretati zapadu. Slično je bilo i s glazbom pa se umjesto zborskih borbenih pjesama počelo s okretanjem pop glazbi koja se je mogla čuti na starnim radijskim postajama. Šefovi Jugotona prepoznali su ove trendove i izdavačka kuća postala je navažniji čimbenik u formiranju hrvatske, ali i jugoslovenske pop glazbe. Na izložbi u Tehničkom muzeju odana je počast ovom nekadašnjem divu, a što se sve može vidjeti otkriva ravnateljica muzeja Markita Franulić.

"Tehnički muzej izlaže strojeve i uređaje koje smo dobili sredinom 90-ih, a koji su odradili svoje u toj tvornici, a udruga Kultura umjetnosti je napravila onaj dio izložbe koji se odnosi na vizualni identitet, na društveni i kulturološki aspekt Jugotona i proizvodnje ploča", kaže.

Osim strojeva mogu se vidjeti i brojni omoti ploča koje su obilježile protekle dekade.

"Prve ploče su bile bez slika, pa su onda usljedile one koje su pratile festivale, primjerice Opatijski, pa su imale fotografije Opatije. '58 je objavljena prva ploča sa stereo zvukom, a tu je i prvi LP domaćeg rocka "Naši dani" Drage Mlinarca i grupe 220", priča Franulić. A na izložbi se može vidjeti i najprodavanija Jugotonova ploča...

"To je Džuli od Danijela Popovića i ona je do kraja 80-ih prodana u gotovo 718 tisuća primjeraka. Iste godine, '83, proizvedeno je 5,5 milijuna komada. Tada su već i kazete počele biti dominatna forma pa je proizvedeno 5,8 milijuna komada, tržište je bilo puno veće", zaključuje.

Raspadom Jugoslavije, smanjilo se i tržište, a ploču je zamijenio moderniji CD. Nakon toga strojevi za proizvodnju ploča, koji se i danas mogu ponovno staviti u funkciju, donirani su Tehničkom muzeju. Tamo ih možete vidjeti do kraja studenog, a biti će organizirane i brojne manifestacije, tako da već u petak možete otići na školu plesa uz Jugotonove evergreene.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.