Od Egipta, Mezopotamije i Grčke do kršćanskog društva
Astronomkinje kroz povijest - od predrasuda do slobodnih znanstvenica
Još od starog vijeka, unatoč predrasudama, bilo je učenih žena koje su se bavile astronomijom i znanošću, a zajednička im je sudbina da nisu bile prihvaćene kao jednakopravne u društvu, rečeno je tribini "Astronomkinje u povijesti" u zagrebačkoj Zvjezdarnici.
Povjesničar Hrvoje Gračanin predavanjem je obuhvatio kratke biografije najvažnijih astronomkinja do sredine 19. stoljeća, a njihovo djelovanje kontekstualizirao s napretkom obrazovnog sustava u Europi.
Počevši od Egipta, Mezopotamije i Grčke pa do kršćanskog društva ženama je obrazovanje bilo privilegija, a odnosilo se uglavnom na liječničke poslove.
No nije to bila jedina prepreka, niži društveni slojevi također se nisu mogli obrazovati.
Zbog rijetkih ali izuzetnih žena, danas su slobodne žene znanstvenice uobičajena pojava, rekao je Gračanin.
Prije ranog novovjekovlja primjeri učenih žena su izuzetak.
Aglaonica je poznata kao prva žena astronomkinja u staroj Grčkoj. Živjela je oko 1. stoljeća prije Krista, njeni suvremenici su je smatrali čarobnicom zbog sposobnosti predviđanja "nestanka" Mjeseca, a pretpostavlja se da je izračunavala vrijeme pomrčine Mjeseca.
Najistaknutija je bila glasovita Hipatija iz Aleksandrije, koja je živjela u 4. i 5. stoljeću.
Kćer Theona, filozofa i matematičara, smatra se prvom poznatom ženom matematičarkom, proučavala je filozofiju i astronomiju.
Budući je pokazala veliko zanimanje za znanost, otac ju je uveo u znanja koja su u ono bila samo za dječake.
Govorništvo, produhovljenost, mudrost i ljepota omogućili su joj ulazak u interne krugove uglednih obitelji Aleksandrije. Pisala je o kretanju planeta, teoriji o brojevima i kupastim tijelima.
Hipatija je bila popularan predavač, iz sačuvanih podataka pretpostavlja se da je izumila astrolab.
No kršila je tadašnje norme javnog ponašanja svojom otvorenošću, pa ju je skupina fanatičnih kršćana napala pred muzejem gdje je predavala i mučki ubila u obližnjoj crkvi, a tijelo spalila.
Nizozemka Anna Maria van Schurman u 17. je stoljeću proučavala matematiku, astronomiju, fiziku, anatomiju, glazbu i filozofiju, a bila je toliko obrazovana da su je prozvali "Muzom svestranosti".
Među prvim ranonovjekovnim astronomkinjama valja istaknuti Dankinju Sophie Brahe, alkemičarku, liječnicu, povijesničarku i spisateljicu, sestru znamenitog astronoma Tycho Brahea.
Svojim je znanstvenim istraživanjem doprinijela izračunu pomrčina mjeseca, te pomagala i kasnije nastavila djelo svoga brata.
Njemica Maria Cunitz, "Muza astronomije", pomogla je u prepravci Keplerove tablice (Keplerova supernova).
Već u renesansi učene žene predaju na sveučilištima, u čemu naročito prednjači Italija, gdje je Laura Bassi na sveučilištu u Bologni postala prvom sveučilišnom predavačicom u Europi.
Vjerojatno najpoznatija novovjekovna astronomkinja Caroline Lucretia Herschel sestra je britansko-njemačkog astronoma Williama Herschela s kojim je radila na istraživanju svemirskih maglica.
O životu Williama najviše se zna zahvaljujući njenim spisima, a za svoj rad primila je brojne nagrade, rekao je Gračanin.
Vezane vijesti
-
Iako se mnoge žene u tridesetima još uvijek osjećaju kao djevojčice, ipak trebaju znati da je došlo vrijeme za sazrijevanje i životne mudrosti.
-
Idealan spoj završava poljupcem, onaj malo manje idealan simpatičnim razgovorom, ali postoje rečenice koje nikada ne želimo čuti na rastanku
-
Pitate li se ikad kako prepoznati potencijalno dobrog ljubavnika? I to se može, barem tako tvrdi poznata seksologinja Tracey Cox koja otkriva znakove koji upućuju na to da bi muškarac na kojeg ste bacile oko mogao biti itekako vješt u krevetu
-
Iako danas nije teško pronaći niz savjeta za poboljšanje seksualnog odnosa s partnerom, statistika pokazuje kako sve više parova ima problema upravo u tom području, a razlozi nisu ništa drugo nego isprike.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.