Nature
Prvi oblici života na Zemlji bili su mogući i prije 3,2 milijarde godina
Prvi oblici života na Zemlji bili su mogući još prije 3,2 milijarde godina, što je puno ranije od dosadašnjih znanstvenih procjena po kojima je to bilo moguće prije dvije milijarde godina, utvrdili su američki znanstvenici proučavajući duboke sedimentne stijene u Australiji i Africi koje pokazuju da je već tada postojala mogućnost vezanja dušika iz atmosfere što je preduvjet života.
Znanstvenici sa sveučilišta Washington utvrdili su da stijene formirane prije 3, 2 milijarde godina na sjeverozapadu Australije i u Južnoj Africi sadrže kemijske dokaze o tome da su mikroorganizimi vezali dušik.
Iskra munje, zvjezdana prašina ili podvodni vulkan mogli su potaknuti stvaranje prvog života na Zemlji, no, što se dogodilo nakon toga? Život može postojati bez kisika, no bez obilja dušika potrebnog za stvaranje gena, što je ključno za viruse, bakterije i druge organizme, život na mladoj Zemlji bio bi rijedak.
Znanstvenici su pretpostavljali da se značajnije vezanje dušika iz atmosfere, koje je pretpostavka širenja života, dogodilo prije dvije milijarde godina. Novo istraživanje američkih znanstvenika pronašlo je dokaze da su se ti procesi odvijali već prije 3, 2 milijarde godina u mjeri koja je podupirala život većih zajednica mikroorganizama.
"Ljudi su uvijek smatrali da je mlada biosfera bila slabašna na negostoljubivom planetu i tek je vezanjem dušika ona postala robusna i raznolika", kazao je autor istraživanja Roger Buick. "Naš rad pokazuje da nije bilo manjka dušika na mladoj Zemlji i stoga je mogao poduprijeti relativno veliku i raznoliku biosferu."
Znanstvenici su proučavali najstarije stijene na Zemlji formirane prije nego je atmosfera počela sadržavati kisik što se dogodilo prije 2,3 do 2,4 milijarde dolara pa stoga čuvaju dokaze o životu na Zemlji prije toga razdoblja.
"Mislim da je fascinantno da je taj toliko kompleksni proces toliko star i da funkcionira na isti način već 3,2 milijarde godina", kaže suoatorica istraživanja Stueken.
Ranija istraživanja odredila su kao vrijeme nastanka enzima koji vežu dušik razdoblje prije 1,5 do 2,2 milijarde godina. "Ovo su snažni dokazi koju tu spoznaju guraju milijardu godina unatrag", kaže Buick.
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Nature.
Vezane vijesti
-
-
Jeste li se ikada zapitali gdje biste završili da počnete kopati tunel ravno kroz središte Zemlje?
-
Stanovnici Zemlje iskušavaju granice planeta na kojemu žive i njegove prirodne izvore, a da bismo svima omogućili kvalitetan život morat ćemo dijeliti stvari poput hrane, vode i energetskih resursa na ravnopravan i održiv način
-
Žene slove kao komplicirana bića, ali mi to zapravo uopće nismo. Dobro, možda i jesmo ali postoje neke stvari kojima svaki muškarac može oduševiti ženu i te su stvari sasvim jednostavne.
Izdvojeno
-
Suho, uz promjenjivu naoblaku, ujutro i mjestimičnu sumaglicu, u unutrašnjosti i maglu, te najnižu temperaturu zraka od 5 do 8 °C, dok će uz more biti uglavnom 11, 12 °C. Poslijepodne također iznadprosječno toplo - između 14 i 18 °C.
-
Otkriće antibiotika jedan je od najvećih medicinskih otkrića 20. stoljeća. Prije antibiotika, porođaj, infekcija mokraćnog sustava ili obična posjekotina mogli su dovesti do smrti od infekcije.
-
U tijeku je javna rasprava o Prijedlogu Izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja naselja Potočnica na otoku Pagu (grad Novalja).
-
Policija je i proteklog vikenda na zadarskim prometnicama provodila pojačani nadzor prometa, a u akciju je bio uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa: uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za nadzor brzine, testeri za droge i dr.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.