Znanost
Budućnost energetike na principu fotosinteze
Znanstvenici širom svijeta već duže vrijeme proučavaju fotosinetezu biljaka s ciljem da taj proces pretvore u sustave za prikupljanje i konvertiranje sunčeve energije koji će biti znatno učinkovitiji od postojećih sunčevih ćelija i ploča.
Znanstvenici Harvarda ovih su dana predstavili svoja najnovija istraživanja na tom području, pa u znanstvenom radu objavljenom u publikaciji Science, objašnjavaju svoj biosintetski sustav "cijepanja vode" (hidrolize), koji je po redukciji ugljičnog dioksida učinkovitiji od prirodne fotosinteze.
Njihova tehnologija se temelji na posudi punoj bakterija pod nazivom Ralstonia eutropha, kobaltnom sustavu za hidrolizu, te paru elektroda,
Bakterije Ralstonia eutropha su inače poznate po svojstvu pretvaranja molekula ugljika iz šećera u polimer, a prijašnja istraživanja su već pokazala da se bioinženjeringom mogu modificirati do te mjere da budu u stanju pretvoriti ugljik u izobutanol, alkohol koji može zamijeniti benzin, ili služiti za miješanje s njime, te se koristiti u vozilima kao biogorivo.
Kada se kroz sličan sustav koji su razvili znanstvenici Harvarda provede elektricitet, elektrode pretvaraju vodu u vodik koji se može koristiti za gorivo ili izradu materijala temeljnih na ugljiku. Mada je ovaj sustav u konvertiranju energije učinkovit samo 10 posto, znanstvenici kažu da je to više od 8 posto koliko su u stanju generirati prave biljke.
U sljedećim istraživanjima znanstvenici će nastojati pronaći način kako ovu tehnologiju omogućiti za praktičnu primjenu, pri čemu će prvo pokušati iznaći način za povezivanje sustava sa sunčevim ćelijama.
Pored toga, obzirom da je sustav različito učinkovit na raznim temperaturama, morat će se otkriti u kojim klimatskim područjima bi ga bilo najbolje implementirati, kako bi se određenim regijama na Zemlji omogućilo dobivanje i pohranjivanje besplatne i zdrave energije iz obnovljivih izvora.
Vezane vijesti
-
Effektschmiede se uz pomoć fizičkih fenomena igra sa vatrom i vodom, voltažom i energijom, populariziraju Tesline eksperimente, a na jubilarni Festival nauke dolaze sa postavkom koja se bavi indukcijom i frekvencijom
-
-
-
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.