ljudska prava
Donesena EU direktiva koju će morati primijeniti i Hrvatska
Europski parlament je mjesec dana uoči izbora usvojio prvu Direktivu o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Prema njoj sve žene i djevojčice imat će jednaka minimalna prava na zaštitu od nasilja bez obzira gdje žive u Europskoj uniji.
Direktiva je ključan korak u zaštiti žena i djevojčica od rodno uvjetovanog nasilja u svim sferama života, uključujući i internet.
- Sad je na nama koji djelujemo tu "unutra" da vidimo kako ćemo natjerati vlast da poduzme konkretne korake da to opet ne ostane mrtvo slovo na papiru. Jer mi već imamo jako puno dobrih odredbi u zakonima koje se ne primjenjuju. Vidite da su samo ove godine u Zagrebu ubijene 4 žene. Ova direktiva posebno ističe da se mora jednako raditi na prevenciji, podršci žrtvama, ali i na sankcioniranju počinitelja - istaknula je u emisiji Europlan aktivistkinja Sanja Sarnavka iz Zaklade Solidarna.
Direktivu je podržalo 9 hrvatskih eurozastupnika, dvojica su bila suzdržana, a jedan je bio protiv. Sarnavka smatra da je ključ prevencije u obrazovnom sustavu.
- Žalosno je da na svim skupovima, raspravama i sličnim događajima vezanim uz suzbijanje nasilja nad ženama, nikad nisam vidjela nikoga iz Ministarstva obrazovanja. Kao da se njih to ne tiče. A bez njih nema ni prevencije. Kad se donosila ova direktiva osigurana su i sredstva - 30,5 milijuna eura predviđeno je za projekte za borbu protiv nasilja, a 6,8 milijuna eura ide za osnaživanje žena da prepoznaju nasilje već u prvim koracima - ističe Sarnavka.
Direktiva također ističe jačanje i suradnju institucija koje će znati procijeniti rizike.
- Kod nas procjena rizika ide jako loše. Žrtva često ne zna prepoznati nasilje, a nerijetko to ne znaju ni institucije koje bi to morale znati. A u tome bi trebali biti svi iz sustava - od centara za socijalnu skrb, bolnica do policije. Kod nas se vrlo često događa da žena od straha prešućuje nasilje ili skriva ozljede, a događa se da žena ne zna prepoznati da je izložena nasilju - osobito ako je u pitanju psihičko ili ekonomsko nasilje. Često nam se događa da nas u udruzi žene koje su izložene nasilju, mole da im damo novac da mogu kupiti hranu ili djeci odjeću. Jer sav novac je kod muškarca nasilnika. To bi institucije trebale moći prepoznati i odmah djelovati. Podrška mora biti cjelovita i mora postojati multisektorska suradnja - upozorava Sarnavka.
Sve zemlje članice dobile su rok od tri godine za provedbu pravila koja nalaže spomenuta direktiva, a EU parlament tražio je od Komisije da svakih pet godine izvijesti o tome treba li je revidirati.
Izdvojeno
-
Jutra će i dalje biti hladna, vjerojatno ponajviše u srijedu, a dnevna temperatura zraka uglavnom u porastu.
-
Svetkovina sv. Stošije svečano se slavi 15. siječnja u katedrali sv. Stošije u Zadru
-
Hladna stopala ne moraju biti vaša svakodnevica. S ovim starinskim trikovima ne samo da ćete ugrijati stopala, već ćete i poboljšati cirkulaciju te ukupno zdravlje.
-
U posljednje su vrijeme agonisti GLP-1 receptora, poznati po svojoj učinkovitosti u liječenju dijabetesa tipa 2 i poticanju mršavljenja, privukli pozornost zbog svojih potencijalnih koristi u drugim područjima zdravlja.
Reci što misliš!