Europski parlament donio prva pravila EU-a za suzbijanje nasilja nad ženama
Europski parlament u srijedu je zatražio strože kažnjavanje nasilja nad ženama i učinkovitiju pomoć žrtvama usvojivši direktivu koja će, smatraju eurozastupnici, biti "prekretnica" u nastojanju da se suzbije takvo nasilje u Europi..
Parlament je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu s 522 glasova za, 27 protiv i 72 suzdržana donio prva pravila EU-a za suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, objavio je Europski parlament.
Novom direktivom poziva se na donošenje strožih zakona za borbu
protiv kibernetičkog nasilja, učinkovitiju pomoć žrtvama i
uvođenje mjera za sprečavanje silovanja. Zabranjuju se
sakaćenje ženskih spolnih organa i prisilni brak te se utvrđuju
posebne smjernice za kaznena djela na internetu poput otkrivanja
osobnih podataka i nezatraženog slanja seksualno eksplicitnih
materijala (tzv. cyberflashing).
Novo zakonodavstvo sadrži dulji popis otegotnih okolnosti za
kaznena djela za koja su predviđene strože kazne poput zločina
protiv javnih osoba, novinara ili boraca za ljudska prava. Taj
popis uključuje i namjeru kažnjavanja žrtava na temelju njihova
roda, seksualne orijentacije, boje kože, vjere, socijalnog
podrijetla i političkog uvjerenja te želje da se sačuva ili
obrani „čast”.
Sigurnost i dobrobit žrtava trebali bi biti prioritet, a to uključuje i pristup skloništima. Osim toga, trebalo bi osigurati pristup zdravstvenim uslugama, uključujući usluge zdravstvene skrbi u području spolnog i reproduktivnog zdravlja, nalaže direktiva.
Vlasti država članica imat će veće obveze u pogledu prijave i
prikupljanja dokaza. Uz to, trebat će podići javnu svijest o tome
da se spolni odnos bez pristanka smatra kaznenim djelom.
Parlament je također inzistirao na tome da Komisija svakih pet
godina izvijesti o tome treba li ovu direktivu revidirati.
Prekretnica u borbi protiv nasilja nad ženama i u obitelji
„Danas je Parlament napravio prvi korak prema tome da Europa
postane prvi kontinent na svijetu koji je suzbio nasilje nad
ženama. Ovo je sveobuhvatan zakon koji će spriječiti nasilje nad
ženama, zaštititi žrtve i procesuirati počinitelje te tako
osigurati holistički pristup u borbi protiv ovih strašnih
zločina. “, izjavila je povodom izglasavanja
direktive suizvjestiteljica i članica Odbora za prava žena i
rodnu ravnopravnost Frances Fitzgerald (EPP, Irska)
Suizvjestiteljica i članica Odbora za građanske slobode Evin
Incir (S&D, Švedska) ustvrdila je da
je „ova direktiva prekretnica koja utjelovljuje našu
nepokolebljivu predanost jačanju prava žena i spašavanju života",
navodi Europski parlament u objavi.
Hrvatski europarlamentarac Predrag Fred Matić, zamjenski član Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost također smatra da će usvojena direktiva imati konkretnog učinka.
“Ovo je velika stvar za Europu i konačno imamo legislativu koja će doprinijeti smanjenju nasilja i boljoj zaštiti žrtava. Direktiva će dodatno ojačati mjere u borbi protiv nasilja, a uvodimo i nove, prijeko potrebne zakonske odredbe, primjerice u području online nasilja. Pregovori nisu bili laki, neke velike države poput Njemačke i Francuske su se oštro protivile standardizaciji i zajedničkoj definiciji silovanja kao kaznenog djela. To mi je neshvatljivo i propustili smo priliku za pravni iskorak u ovom području", rekao je Matić za Hinu.
"Ova Direktiva je ključna upravo za države poput Hrvatske u kojima je implementacija Istanbulske konvencije nepostojeća, a sustav nefunkcionalan. Prečesto smo svjedoci svakakvih rupa u zakonu i situacija u kojima žrtve bivaju višestruko viktimizirane - i od počinitelja i od sustava. Direktiva upravo tome nastoji stati na kraj i ovo je bio jedan od naših prioriteta u ovom mandatu. Drago mi je da smo uspjeli”, ocijenio je SDP-ov eurozastupnik.
Nova pravila stupit će na snagu dvadeset dana nakon objave u Službenom listu Europske unije. Države članice imat će tri godine za provedbu pravila.
Vezane vijesti
-
Obnovljivi izvori energije na moru su ključni za postizanje ciljeva Zelenog plana, no treba uzeti u obzir da postrojenja kao što su priobalne vjetroelektrane mogu negativno utjecati na ribarstvo i akvakulturu, upozorilil su europarlamentarci na ovotjednoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu.
-
Hrvatski europarlamentarac Karlo Ressler izabran je u utorak za potpredsjednika europskog Odbora za umjetnu inteligenciju u digitalnom dobu (AIDA), posebnog odbora Europskog parlamenta osnovanog radi definiranja dugoročnog europskog plana u području umjetne inteligencije (AI), priopćio je ured zastupnika.
-
Europski parlament je na plenarnoj sjednici održanoj ovoga tjedna ocijenio da je pitanje zakonitih migracija nedovoljno zastupljeno u EU-ovoj migracijskoj politici te zatražio da se zakonski okvir za legalnu migraciju radnika proširi i pruži više zakonitih mogućnosti za rad u Uniji.
-
Sve zemlje članice Europske unije mogu od internetskih platformi zatražiti uklanjanje terorističkog sadržaja u roku od sat vremena, stoji u uredbi o sprječavanju širenja terorističkog sadržaja na internetu koju je Europski parlament usvojio na plenarnoj sjednici ovoga tjedna.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja 33. obljetnice stradanja Škabrnje, u ponedjeljak 18. studenog 2024. godine, uspostavit će se posebna regulacija prometa te će policija snimati javno okupljanje - objavila je PU zadarska.
-
Obavijesti iz Gradske knjižnice Zadar za tjedan od 18. do 22. studenoga
-
Hrvatska liječnička komora šokirana je i zgrožena korupcijskim skandalom koji je danas otkriven u hrvatskom javnom zdravstvenom sustavu.
-
Povodom Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), koji se obilježava obilježava 20. studenog 2024., u subotu 16. studenog 2024. od 10 do 13 sati održat će se javnozdravstvena akcija na Trgu 5 bunara u Zadru.
Reci što misliš!