komentar geopolitičkog stručnjaka
Strah od terorizma, migracije, koliko je krhka Europska unija?
Mogu li migracije, terorizam i ostali problemi koji su nas snašli uništiti Europsku uniju kao takvu? O ovoj temi popričali smo s geopolitičkim analitičarem Denisom Avdagićem
Od subote, Slovenija na granici s Hrvatskom ponovno uspostavlja nadzor, a razlog tome je sve veći priljev migranata, ali i strah od novog vala terorizma u Europi. Situaciju dodatno komplicira i rat u Izraelu, a zbog svih problema, ali i uspostave graničnog nadzora ne samo u Sloveniji, već i u ostalim europskim zemljama, euroskeptici već dva dana tvrde da je Schengen propao.
Mogu li migracije, terorizam i ostali problemi koji su nas snašli uništiti Europsku uniju kao takvu? O ovoj temi net.hr razgovara s geopolitičkim analitičarem Denisom Avdagićem.
"Da mi je 10 eura svaki puta kada je netko rekao: 'Evo gotova je Europska unija, nema je više“, kaže nam kroz smijeh Avdagić, dodajući da možemo krenuti od trenutka kada je Grčka imala financijske probleme, ali i dalje kada je bilo puno momenata kada su svjetske naslovnice "vrištale“ da je Europska unija u krizi, da je neće više biti te da je pitanje hoće li dočekati sljedeću godinu.
Jedna od tema koja pokreće tu priču su i migracije. "Ovo je Schengen, to nije bit Europske unije kao takve. Mi sada govorimo o Schengenu, naravno govorimo i o sustavu azila, načinu na koji je sve to postavljeno, da su one vanjske zemlje te koje bi trebale podnijeti veći teret, a onda imamo izostanak solidarnosti i tako dalje“, pojašnjava ovaj stručnjak.
"Sve su to stvari koje su vezane uz nekakav unutarnji dijalog unutar EU-u. Nema slaganja, jer stvari nisu jednostavne. Postoje tranzitne, postoje ciljane zemlje. U načelu su stvari vrlo jednostavne, međutim, vrlo su komplicirane s druge strane“, rekao je.
Dodaje da ovo što danas prolazi Europska unija, to su Sjedinjene Američke Države prolazile i prolaze desetljećima. "Na kraju su došle do toga da su počeli dizati zidove. Počelo je to i prije Trumpova mandata da se razumijemo, već u vrijeme administracije Busha mlađeg. Žestoko je krenulo u doba Donalda Trumpa, sada se pokušava uvjetovati i nastavak u sklopu kongresnih problema i prema samom Bidenu. Ali zid kao takav nije ništa riješio“, kaže Avdagić.
Postoje zemlje koje su to nešto efikasnije "riješile" taj problem. "Imamo Australiju koja je kontinent otok pa su stvari malo kompleksnije, odnosno jednostavnije ako želite spriječiti migraciju. Niti obradu ne vrše inače na teritoriju Australije, što je dosta bitno“, dodaje.
Cijeli članak na net.hr
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!