"ovo je pakao, život po kazni"
Podijeljena Srebrenica čeka presudu Mladiću
Almir Salihović sjedi u svojem uredu u Srebrenici, čekajući da sud UN-a donese presudu čovjeku optuženom za ubojstvo njegovih nećaka i ujaka 1995. godine. Nada se samo pravdi, ničemu drugome.
Tom je poslovnom čovjeku bilo deset godina kada je s ocem i bratom bježao kroz šumu slušajući pucnjavu bosanskih Srba iza svojih leđa.
U danima nakon toga, u Srebrenici je ubijeno 8000 muslimanskih muškaraca i dječaka
Sljedeći tjedan Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju donijet će presudu Ratku Mladiću, bivšem generalu bosanskih Srba optuženom za srebrenički genocid i druge ratne zločine, uključujući i opsadu Sarajeva. Njegovo proglašenje krivim 22. studenoga donijet će "neku osobne zadovoljštinu žrtvama", rekao je Salihović za Reuters u uredu svoje autoprijevozničke tvrtke u Srebrenici, kamo se njegova obitelj vratila 2004. godine.
Ali neće donijeti ništa drugo, a sigurno neće zacijeliti duboke traume i još uvijek postojeći jaz podjela, dodao je. "Za većinu Srba on će ostati junak, ostalima će i dalje biti krvnik i zločinac, a mi ćemo i dalje živjeti svatko na svojoj strani, jedni uz druge i nikada zajedno", rekao je. "Nosimo teret stravičnog zločina koji opterećuje međunacionalne odnose", dodao je.
Srbi tvrde da su obje zajednice žrtve
Ostavština zapovjednika koji je vodio vojsku bosanskih Srba u brzom preuzimanju dvije trećine zemlje tijekom 1992-95 još uvijek razdvaja Bošnjake i Srbe. Za srebreničke muslimane, Mladić je simbol kaosa i ubojstava koji su uslijedili nakon što su njegove snage zauzele istočne enklave pod zaštitom UN-a gdje je utočište potražilo oko 40.000 muslimana iz istočne Bosne.
Srbima je ponosni general, uspješan u osvajanju teritorija s malo žrtava na svojoj strani.
Aktualni gradonačelnik Srebrenice Mladen Grujičić, etnički Srbin, kaže da srebrenički masakr nije genocid i da su dva međunarodna suda koja su tako presudila nenaklonjena Srbima. "Trebat će još mnogo godina da se otkrije cjelokupna istina, koja ne favorizira nijednu stranu", rekao je Grujičić za Reuters. "Kada su visoki politički ulozi na stolu, obje zajednice su žrtve", dodao je bez drugih objašnjenja.
"Život po kazni"
Srebrenica je sada grad u kojemu živi oko 7000 bošnjačkih muslimana i Srba. Stanovnika je sve manje. Žive jedni uz druge, sumnjičavi jedni prema drugima i podijeljeni prošlošću.
Jedino što im je zajedničko je siromaštvo. U gradu su prazne kuće koje su ljudi napustili u potrazi za boljim životom.
Danas je jedina gradska 'znamenitost' groblje sa 6.750 snježnobijelih nadgrobnih spomenika (nišana). Ostale žrtve još nisu pronađene.
"Godine 2010. pokopala sam svoju djecu i muža. Nikome se to više nikad ne smije dogoditi. Sada živim sama, a nisam trebala živjeti sama da nije bilo nekih usijanih glava", rekla je Hatidža Mehmedović.
Ta 66-godišnja žena svaki dan obilazi grobove muža i dvojice sinova ubijenih u pokolju za koji se smatra da je najgore masovno ubojstvo u Europi nakon Drugoga svjetskog rata.
"Nije ovo život, ovo je pakao, život po kazni", rekla je Mehmedović za Reuters.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) izreći će presudu Ratku Mladiću u srijedu, 22. studenoga.
Vezane vijesti
-
Raspravno vijeće ICTY-ja potvrdilo je u utorak u Haagu da je u srpnju 1995. genocid počinjen u Srebrenici, ali ne i u sedam drugih općina istočne Bosne, kako se to tvrdilo u optužnici protiv zapovjednika vojske bosanskih Srba Ratka Mladića.
-
O presudi Ratku Mladiću u HRT-ovoj emisiji Otvoreno govorili su odvjetnik Goran Mikuličić, bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt, povjesničari Ante Nazor i Tvrtko Jakovina i predsjednik HHO-a Ivan Zvonimir Čičak.
-
Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) proglasilo je u srijedu u Haagu generala Ratka Mladića krivim za genocid u Srebrenici, za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine u BiH te ga osudilo na doživotnu kaznu zatvora poručivši da je bivši zapovjednik vojske bosanskih Srba kriv za zločine koji su "među najgnusnijima poznatima čovječanstvu".
-
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je u srijedu, nakon izricanja presude ratnom zapovjedniku vojske bosanskih Srba Ratku Mladiću u Den Haagu, da je presuda generalu Mladiću očekivana te da ishod suđenja u Srbiji nije iznenađenje, ali da on kao šef države ne može komentirati nepravomoćnu presudu.
Izdvojeno
-
I ovom je čekanju konačno stigao kraj! U domaćim kinima se proteklih dana 'ukazao' najnoviji film jednog od najistaknutijih i najznačajnijih američkih indie autora posljednjih dvadesetak godina – Seana Bakera, 'Zlatnom palmom' ovjenčana ''Anora''.
-
Pag II uputio je JAVNI POZIV za davanje u zakup montažnih drvenih kućica, klizališta i prostora za vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika.
-
Nakon što nas je sve skupa dobrano uzdrmao potresni dokumentarac ''Jedina zemlja'', u srijedu 13. studenog u vašu omiljenu kinoteku stiže jedan od najkontroverznijih filmova godine, biografska drama Alija Abbasija o friško izabranom američkom predsjedniku naslova – ''The Apprentice: Priča o Trumpu''!
-
Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju.
Reci što misliš!