Hrvatska ostvaruje suficit u trgovini s Kanadom
U četvrtak privremeno stupa na snagu CETA
Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum (CETA) između EU-a i Kanade, koji će po podacima Europske komisije, europskim poduzećima godišnje uštedjeti 590 milijuna eura carina koje plaćaju na robu koju izvoze u Kanadu privremeno stupa na snagu u četvrtak 21. rujna.
Kontroverzni sporazum, o kojem se počelo pregovarati još 2009. potpisan je 2016. nakon što je Vijeće EU-a, to jest države članice, dale odobrenje. Sporazum će biti privremeno na snazi sve dok se ne dovrši postupak ratifikacije u svim zemlja članicama, a u pojedinim državama to trebaju učiniti i regionalni parlamenti. U EU treba proći ratifikaciju u čak 38 parlamenata, što nacionalnih, što regionalnih. Do sada je ratificiran samo u pet zemalja članica - Hrvatskoj, Danskoj, Španjolskoj, Latviji i Malti te u Europskom i kandskom parlamentu.
Cijeli sporazum može pasti u vodu ako izostane ratifikacija u
samo jednoj članici EU-a.
Međutim, već kroz privremenu primjenu, njegove odredbe će se
skoro u potpunosti provoditi. Od 21. rujna CETA-om se ukidaju
carine na 98 posto proizvoda.
"Ovaj sporazum sažima ono što želimo da bude naša trgovinska
politika – instrument za rast u korist europskih poduzeća i
građana, ali i alat za promicanje europskih vrijednosti,
svladavanje globalizacije i oblikovanje globalnih pravila
trgovine", izjavio je predsjednik Europske komisije Jean-Claude
Juncker.
"Privremeno stupanje na snagu omogućuje poduzećima i građanima EU-a da odmah počnu uživati prednosti tog sporazuma. Iz njega proizlazi pozitivan signal za svjetsko gospodarstvo i potencijal za poticanje gospodarskog rasta i otvaranje radnih mjesta", kaže povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstroem.
Komisija je objavila i učinak stupanja na snage CETA-e na zemlje članice EU-a.
Hrvatska ostvaruje suficit u trgovini s Kanadom od 49 milijuna eura - vrijednost hrvatskog izvoza u Kanadu je 87 milijuna eura, a kanadskog u Hrvatsku 38 milijuna eura.
Prema podatcima Komisije, CETA će svake godine donositi europskom BDP dvije milijarde eura, što je iznimno malo u odnosu na BDP EU-a koji je 2015. iznosio 14.600 milijardi eura.
Europska unija je drugi trgovački partner Kanade, prve su Sjedinjene Države, dok je Kanada tek deseti trgovački partner EU-a.
Kada CETA u potpunosti stupi na snagu novi i poboljšani sustav sudova za ulaganja zamijenit će postojeći mehanizam rješavanja sporova između ulagača i države (ISDS) koji postoji u mnogim bilateralnim trgovinskim sporazumima koje su u prošlosti pregovorima dogovorile vlade država članica EU-a. Novi mehanizam bit će transparentan i neće se temeljiti na ad hoc sudovima.
Sporazumom je dogovoren novi i poboljšani sustav sudova za investicijske sporove, koji će zamijeniti postojeći mehanizam za rješavanje sporova između država i ulagača, koji postoji u mnogim bilateralnim trgovinskim sporazumima. Ad hoc sudovi za rješavanje sporova bili su jedan od glavnih razloga za masovne prosvjede protiv CETA-e i drugih trgovačkih sporazuma.
Međutim, novi sustav sudova počet će se primjenjivati tek kada CETA bude u potpunosi ratificirana.
Vezane vijesti
-
SAD i Europska unija u nedjelju su objavile kraj spora oko carina uvedenih 2018. na čelik i aluminij, kazavši kako će u iduće dvije godine pokušati postići svjetski dogovor o održivoj proizvodnji ta dva metala.
-
Kanada i Meksiko već su uzvratili, a Bruxelles tek najavljuje protumjere na "nezakonitu" i "pogrešnu" odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o carinjenju uvoznog čelika i aluminija koju kritiziraju i njegovi republikanci i koja bi mogla voditi u trgovinski rat
-
Britanija namjerava postići sveobuhvatni sporazum o slobodnoj trgovini s EU-om i želi da on bude potpisan ubrzo nakon Brexita 2019., izjavio je u nedjelju ministar za Brexit David Davis.
-
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!