sporna uredba
Picula: Nedopustivo je da Komisija prognozira umanjen rast zbog provedbe Uredbe koju je upravo ona predložila
Zastupnik Picula ističe da su se mnoge zemlje suočile s problemima u implementaciji Uredbe o sistemskim kontrolama građana, ne samo Hrvatska i Slovenija
„Postojeći europski sigurnosni mehanizmi pokazali su previše slabosti nakon terorističkih napada, prije svega zbog nepostojanja razmjene sigurnosnih informacija između zemalja članica. Bolja suradnja sigurnosnih sustava preduvjet je za veću sigurnost građana. Politička realnost zahtijeva jačanje sigurnosti Unije, ali ova Uredba ne može kompenzirati temeljne slabosti!“, poručio je zastupnik Tonino Picula na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu, tijekom rasprave o provedbi Uredbe u pogledu jačanja kontrola provjerom u relevantnim bazama podataka na vanjskim granicama.
Zastupnik Picula također je prozvao Europsku komisiju jer je primjena Uredbe o sistemskim kontrolama građana istaknuta kao važan razlog zbog kojeg su projekcije Komisije o rastu Hrvatske umanjene.
„Europski povjerenik za ekonomiju Pierre Moscovici rekao je da bi dugačke kolone, ako se nastave, mogle utjecati na dolazak turista u ljetnim mjesecima što utječe na prihod od turizma koji je za našu zemlju jako važan, prilikom predstavljanja proljetnih ekonomskih prognoza zemalja članica protekli tjedan. Paradoksalno je i nedopustivo da Komisija prognozira umanjen rast zbog provedbe Uredbe koju je upravo ona predložila!“
Zastupnik Picula ističe da su se mnoge zemlje suočile s problemima u implementaciji ove Uredbe, ne samo Hrvatska i Slovenija.
„Zabilježena su dulja čekanja i na granici s Gibraltarom te na aerodromima diljem Europske unije. Postojeća tehnologija je potkapacitirana i ne omogućava dovoljno brzo izuzimanje biometrijskih podataka, njihovu provjeru u postojećim i pohranu u novim sustavima“, istaknuo je Picula koji smatra da Uredbu treba prilagoditi tehničkim, tehnološkim i organizacijskim mogućnostima prije same primjene.
Upozorio je da su neke članice zadržale granične kontrole unutar Schengena što je, na kraju, dovelo u pitanje slobodu kretanja – jednu od temeljnih vrijednosti Europske unije. Dodao je da je dogovor hrvatskog i slovenskog premijera dobrodošao, no da problem njime nije riješen zbog čega ulazak u Schengen Hrvatskoj mora postati operativni prioritet.
„Nesmetan prelazak granica onima koji na to imaju pravo ne smije biti doveden u pitanje“, zaključio je Picula u svom govoru.
Vezane vijesti
-
Zastupnik Tonino Picula, koji je u ime svoje S&D grupe bio imenovan za izvjestitelja u sjeni na dva mišljenja Odbora za vanjske poslove (AFET) za Schengen, pitao je Europsku komisiju kako ocjenjuje napredak Hrvatske u ispunjavanju kriterija za ulazak u Schengen.
-
-
-
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!