Politika

Kriza vlasti

Osijek nije dobio predsjednika Gradskoga vijeća

Osijek nije dobio predsjednika Gradskoga vijeća

Za Vrdoljaka kao predsjednika Vijeća ruku je diglo 12 vijećnika iz redova HSP-a, HDZ-a, naravno uz potporu HNS-a, dok su protiv bili HDSSB-ovci i SDP-ovci

Nakon današnje sjednice, kako se i pretpostavljalo, Osijek nije dobio predsjednika Gradskoga vijeća.

Iz Osijeka za Radio Centar, kolega novinar Gradskog Radija Osijek - Janko Rončević poslao je izviješće.

Ni mjesec dana nakon izvanrednih lokalnih izbora Osijek nije dobio Gradsko vijeće. Naime, na današnjoj konstituirajućoj sjednici HNS-ovac Ivan Vrdoljak nije dobio potrebnu potporu kako bi postao predsjednik ovog predstavničkog tijela.

Za Vrdoljaka kao predsjednika Vijeća ruku je diglo 12 vijećnika iz redova HSP-a, HDZ-a, naravno uz potporu HNS-a, dok su protiv bili HDSSB-ovci i SDP-ovci. Predsjednik HSP-a Anto Đapić i HDZ-ov vijećnik Josip Škorić smatrali su da je imenovanje predsjednika Gradskog vijeća prvi korak koji je trebao ubrzati konačan dogovor o slaganju vlasti u Osijeku, odnosno imenovanja članova Gradskog poglavarstva, gradonačelnika i njegovih zamjenika.

Prema Đapićevim riječima, pristanak na Vrdoljakovu kandidaturu bio je i čin demonstracije dobre volje budući da je poznato kako su Ivan Vrdoljak i HNS bili žestoki kritičari prošle koalicijske Gradske vlasti.

Jedini danas istaknuti kandidat za predsjednika Gradskog vijeća, Ivan Vrdoljak rekao je da je svojom kandidaturom želio preuzeti dio odgovornosti, te pridonijeti ubrzanju formiranja vlasti u gradu:

HDSSB-ovi i SDP-ovi vijećnici protiv Vrdoljaka su glasali jer smatraju kako bez cjelovitog dogovora oko podjele vlasti u Gradu ne treba imenovati niti predsjednika Vijeća. Predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić:

Stajalište HDSSB-a podržao je i SDP i njihov član Alen Prnjat koji je ponovio da je stav njegove stranke da u buduće tehničko poglavarstvo uđe svih pet stranaka, a da dvije stranke s najviše vijećnika daju gradonačelnike, koji bi tu dužnost obnašali po pola preostalog mandata:

Nova konstituirajuća sjednica bit će održana u roku od najviše 15 dana.

 


Reci što misliš!