Politika

EU

EU odgodio sporazum sa Srbijom

EU odgodio sporazum sa Srbijom

Demokratska stranka Borisa Tadića i G17 plus zalažu se za potpisivanje tog dokumenta koji, između ostalog, predviđa trgovinske povlastice i ukidanje viza za građane Srbije

Europska unija odlučila je odgoditi za sutra najavljeno potpisivanje privremenog političkog sporazuma sa Srbijom zbog "proceduralnih i političkih" prepreka u srbijanskoj vladi, izjavio je povjerenik za proširenje Olli Rehn. Rehn je "izrazio žaljenje" zbog odgode, ističući da ponuda za potpisivanje toga sporazuma ostaje i dalje na stolu. Razočaran je ponašanjem srbijanskog premijera Vojislava Koštunice zbog opstrukcije. U srbijanskoj vladi nema suglasnosti oko ponude EU-a.

Koštunica ne želi sazvati sjednicu vlade, gdje bi bio nadglasan, budući da većina ministara dolazi iz Demokratske stranke i G17 plus, koje se zauzimaju za potpisivanje sporazuma. Koštunica traži da se o tome očituje parlament u kojem taj sporazum ne može proći jer uz Košuničin DSS protiv njega je i Srpska radikalna stranka.

Demokratska stranka Borisa Tadića i G17 plus zalažu se za potpisivanje tog dokumenta koji, između ostalog, predviđa trgovinske povlastice i ukidanje viza za građane Srbije.

Na drugoj strani, Demokratska stranka Srbije Vojislava Koštunice i Nova Srbija Velimira Ilića inzistiraju na tome da Beograd ne potpisuje sporazum zbog predviđanja da se Unija sprema priznati neovisnost Kosova. Sukob između DSS-a i Nove Srbije s jedne i Demokratske stranke i stranke G17 plus s druge strane kulminirao je današnjom izjavom ministra infrastrukture Velimira Ilića da će, ako sutra potpredsjednik vlade Božidar Đelić potpiše sporazum s EU-om, srpska vlada pasti.

"Đelića ćemo u tom slučaju proglasiti izdajnikom, a narodnjačka koalicija više nikad neće ući u savez s DS-om i G 17 plusom", najavio je Ilić. Tvrdi da su se Europa i Tadić dogovorili oko slanja misije EU-a na Kosovo te predložio da Srbija i EU zamrznu odnose do rješenja statusa Kosova.

Dodao je da je diplomatskim putem stigla poruka iz Rusije da "više neće moći braniti interese Srbije ako Srbija potpiše politički sporazum s EU-om, koji je uvod u dolazak njezine misije na Kosovo".

Obje sukobljene strane već razmišljaju o izvanrednim parlamentarnim izborima koji bi mogli biti održani istovremeno s lokalnim i pokrajinskim - 11. svibnja. Jučer je prekinuta sjednica Odbora za vanjske poslove vlade Srbije jer ministri iz DS-a i DSS-a nisu postigli dogovor o političkom sporazumu koji je Europska unija ponudila Srbiji.


Reci što misliš!