Politika

Kosovo

Opet podjela oko Kosova

Opet podjela oko Kosova

U raspravi na zatvorenoj sjednici ponovno se potvrdila podijeljenost Vijeća i nemogućnost da se u njemu postigne sporazum o Kosovu

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda je saslušalo novi poziv Srbije da joj pomogne sačuvati teritorijalnu cjelovitost i spriječiti najavljeno proglašenje neovisnosti Kosova.

U raspravi na zatvorenoj sjednici ponovno se potvrdila podijeljenost Vijeća i nemogućnost da se u njemu postigne sporazum o Kosovu. Ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić pozvao je Vijeće da osudi i spriječi proglašenje neovisnosti Kosova. Rusija je najavila odgovor dan nakon proglašenja kosovske neovisnosti, a diplomatski predstavnici SAD-a i Velike Britanije ističu kako je vrijeme da se priča oko Kosova završi.

Predsjedatelj, veleposlanik Paname Ricardo Alberto Arias ocijenio je da će daljnji koraci u procesu ovisiti o svakoj zemlji te o Europskoj uniji jer je "Kosovo prije svega europsko pitanje". Rekao je kako ne vidi da je Vijeće sigurnosti UN-a sposobno postići neki daljni sporazum oko tog pitanja.

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barosso izrazio je nadu da će sve članice Europske unije biti što je više moguće ujedinjene u odgovoru o proglašenju kosovske neovisnosti. Slovenija, kao predsjedateljica Unije, priopćila je kako neće biti među prvima koji će priznati Kosovo, a Francuska da se s ostalim članicama Unije dogovara o priznanju. Sjedinjene Države već su najavile da će prve priznati Kosovo.

Namjeru vlasti da na Kosovu idućih dana proglase neovisnost, Jeremić je predstavio kao "katastrofu nepojmljivih razmjera" i "brutalno kršenje" Rezolucije 1244., kojom je Kosovo 1999. stavljeno pod UN-ovu upravu.

Naglasio je spremnost Srbije za daljnje pregovore i traženje kompromisnog rješenje oko Kosova, rekavši kako nema primjera da je neki međunarodni problem proglašen nerješivim nakon samo 15 mjeseci pregovora, nudeći za usporedbu probleme na Bliskom istoku, Africi i drugdje.

Ponovio je kako "Srbija neće uporabiti silu" kako bi spriječila secesiju Kosova, ali će zato primjeniti sve političke, diplomatske i ekonomske mjere, i to dugoročno, kako bi poništila "nelegitimnu secesiju".

Srbijanska je Vlada jučer "unaprijed" poništila buduću odluku o jednostranoj neovisnosti Kosova i ništavnim proglasila sve odluke Europske unije o slanju misije na Kosovo. Na konferenciji za novinstvo, koju je izravno prenosila državna Radiotelevizija, premijer Vojislav Koštunica rekao je da "ta Vladina odluka ima povijesno značenje", te da se ipak ne razmišlja o uvođenju izvanrednog stanja.

Prema najavama iz diplomatskih krugova nova izvanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o Kosovu očekuje se u nedjelju navečer. Očekuje se kako će kosovski Albanci u nedjelju, 17. ovoga mjeseca, proglasiti neovisnost, koju bi vrlo brzo priznale Sjedinjene Države i velika većina zemalja članica Europske unije.

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš rekao je da vojska Srbije kontrolira situaciju tamo gdje je za to ovlaštena. Naveo je da Srbija nije vojno ugrožena i da su odluke Vlade prava reakcija na pravno i političko nasilje na Kosovu, prenosi Radio B92.

Vojska zna za manje grupe ljudi koji bi mogli izazvati probleme, ali ne zahtijevaju vojnu intervenciju. Mi imamo snage i resurse za obračun s puno moć-nijom vojskom, upozorio je Ponoš. Partner Vojske Srbije na Kosovu je KFOR. Dok se ponaša u skladu sa rezolucijom 1244, vojska će surađivati. Trenutno se ne planira suradnja s misijom EU-a na Kosovu, rekao je.


Reci što misliš!