Politika

Hrvatska i SAD

Europska Hrvatska - američki partner

Europska Hrvatska - američki partner

U vrlo kratkom vremenu uspostavljena je vladavina prava, ispunjena je obveza suradnje s Haaškim sudom, što je SAD-u bilo neobično važno

Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija potvrdilo je da u službeni posjet Hrvatskoj dolazi američki predsjednik George W. Bush. Posjet američkog predsjednika Hrvatskoj posljednja je potvrda izvanrednih i partnerskih odnosa SAD-a i Hrvatske.

Bushev dolazak u Hrvatsku prvi je službeni posjet američkog predsjednika našoj zemlji, a uslijedit će odmah nakon završetka NATO-ova summita u Bukureštu, na kojem se očekuje da će Hrvatska dobiti pozivnicu za ulazak u punopravno članstvo Saveza.

Dolazak američkog predsjednika u Hrvatsku rezultat je nekoliko ključnih događaja. Prvi se tiče promjene hrvatske politike prema SAD-u. Ta je promjena nastupila odmah nakon izbora 2004. godine, pa su hrvatsko-američki odnosi od najniže točke dosegli razinu istinskih partnerskih odnosa bez otvorenih pitanja.

Drugi važan razlog treba tražiti u reformskim zahvatima koje su poduzele hrvatske vlasti.

U vrlo kratkom vremenu uspostavljena je vladavina prava, ispunjena je obveza suradnje s Haaškim sudom, što je SAD-u bilo neobično važno.

Treći razlog treba tražiti u ulozi Hrvatske u regiji. Može se slobodno reći da je zbog obnovljene vjerodostojnosti Hrvatska u očima SAD-a stekla povjerenje kao zemlja koja je sposobna odigrati ključnu ulogu u procesu preobrazbe regije iz problematične i nestabilne u zonu koja se polako približava ispunjenju euroatlantskih kriterija i standarda.

Hrvatska nije promijenila geografiju, jer to nije mogla, ali je promijenila vlastito pozicioniranje u regiji. Upravo ta vjerodostojnost, ali i promjena vanjskopolitičkoga kuta gledanja 2004. godine, pridonijela je tomu da je Hrvatska postala puno vidljivija i zastupljenija u svijetu, a postala je i sudionica važnih međunarodnih inicijativa i misija, uključujući i vojne misije UN-a i NATO-a. Takav novi smjer hrvatske vanjske politike prepoznao je i službeni Washington.

Upravo zbog svih tih razloga premijer Ivo Sanader je potkraj 2006. godine otišao u službeni posjet Washingotnu i susreo se s američkim predsjednikom. Nakon razgovora u Ovalnom uredu, predsjednik Bush objavio je snažnu američku potporu hrvatskim nastojanjima da se što prije uključi u euroatlantske integracije, a posebnu američku potporu iskazao je glede ulaska Hrvatske u NATO.

»Potrudit ću se da na summitu u Rigi otvorim slučaj Hrvatske i zauzet ću se za to da 2008. Hrvatska uđe u NATO. Svjetski je interes da Hrvatska postane članica EU-a i NATO-a«, kazao je tada američki predsjednik u Bijeloj kući nakon jednosatnog susreta s premijerom Sanaderom.

Bio je to, bez ikakve sumnje, povijesni susret i tri dana posjeta koji je promijenio mnogo toga. Američka potpora Hrvatska tih je dana bila udarna vijest svih svjetskih medija.

Bushev dolazak u Hrvatsku iznimno je važan politički događaj koji pozicionira proeuropsku Hrvatsku kao snažnog američkog partnera koji ima veliku vrijednost, a dokazuje kako je bila pogrešna teza prema kojoj se Hrvatska treba odlučivati između SAD-a i Europe.

Potvrda prijateljskih i partnerskih odnosa

»Odluku predsjednika SAD-a Georgea W. Busha da posjeti Hrvatsku, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija ocjenjuje visokom potvrdom iznimno razvijenih, prijateljskih i partnerskih odnosa Hrvatske i SAD«, navodi se u priopćenju Ministarstva. Ističe se da je to potvrda važnog mjesta i uloge Hrvatske na međunarodnoj sceni, kao zemlje čvrsto usmjerene prema punopravnom članstvu u EU i NATO-u, članice Vijeća sigurnosti UN-a i nezaobilaznog čimbenika u osiguranju trajnog mira, stabilnosti i suradnje u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Ministarstvo je uvjereno da će Bushev posjeti imati važnu i poticajnu ulogu u daljnjem ubrzanom ostvarivanju glavnih ciljeva hrvatske državne politike, osobito u sadašnjim međunarodnim okolnostima u kojima i Hrvatska pridonosi jačanju odnosa suradnje i političkog dijaloga u ovom dijelu Europe i svijeta.

 


Reci što misliš!