Politika

NATO odbio Ukrajinu

NATO odbio Ukrajinu

"Očekivan francusko-njemački veto na ukrajinsko članstvo u NATO-u ne smatramo porazom Ukrajine i pobjedom Rusije, to je samo trenutačna realnost", rekao je ukrajinski diplomat

Čelnici NATO-a na summitu u Bukureštu odbili su ulazak Ukrajine u Akcijski plan za članstvo NATO-a (MAP). Visokopozicionirani ukrajinski diplomat rekao je kako Kijev odbijanje Sjevernoatlantskog saveza ne smatra porazom.

"Očekivan francusko-njemački veto na ukrajinsko članstvo u NATO-u ne smatramo porazom Ukrajine i pobjedom Rusije, to je samo trenutačna realnost", rekao je ukrajinski diplomat.

Njemačka i Francuska protive se ulasku Ukrajine u MAP, a Sjedinjene Države se, kao i nove članice poput Poljske i Mađarske, zauzimaju za približavanje Kijeva. Odluke NATO-a donose se jednoglasno. Rusija, važan opskrbljivač Njemačke i Francuske energijom, oštro se protivi približavanju Ukrajine NATO-u i smatra ga prijetnjom svojoj sigurnosti.

Savjetnik američkoga predsjednika Georgea W. Busha za sigurnost Stephen Hadley rekao je da će Bush do kraja svojeg mandata u siječnju sljedeće godine ponovno postaviti pitanje približavanja Ukrajine i Gruzije NATO-u.

Čelnici NATO-a suglasili su se da bi se Gruzija i Ukrajina jednoga dana trebale pridružiti Sjevernoatlantskom savezu. No do prosinca su odgodili odluku o tome kada će im ponuditi MAP, rekao je glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer, te potvrdio da Makedonija neće biti primljena dok ne riješi spor s Grčkom.

Potpora javnosti ulasku u NATO u Ukrajini je jedva 30 posto, dok Gruzija ne kontrolira u potpunosti svoj teritorij. Scheffer je pozvao Ukrajinu da nastavi demokratske reforme. Naglasio je da se čelnici Saveza raduju održavanju slobodnih izbora u svibnju u Gruziji. Čelnici država članica NATO-a ovlastili su pak svoje veleposlanike da mogu uputiti pozivnicu Makedoniji čim se riješi spor oko imena, bez čekanja novog summita Saveza.


Reci što misliš!