Sabor
Hrvatski sabor o izboru tri suca Ustavnog suda
Ivo Josipović je u ime Kluba SDP-a prigovorio da procedura oko odabira kandidata ne jamči legitimitet izbora, jer, kaže, nisu ispoštovane vrijednosti koje, iako ih kao uvjete Ustavni zakon izrijekom ne propisuje, mogu jamčiti da će se ustavni suci birati između najboljih i najčasnijih kandidata
Hrvatski sabor raspravio je danas prijedlog Odbora za Ustav i Poslovnik da se tri suca Ustavnog suda biraju između četiri kandidata, pri čemu je SDP prosvjedovao tvrdeći da ovaj način biranja ne jamči da će za suce biti izabrani najbolji kandidati, no iz HDZ-a su to odbacili.
Odbor za Ustav je, između 19 kandidatura, na užu listu kandidata s kojom je izašao pred zastupnike predložio Slavicu Banić, predstojnica Vladinog Ureda za zakonodavstvo, Marija Jelušića, docenta na Katedri za ustavno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta, Mirjanu Jurišić, sutkinju Upravnog suda, te Dušku Šarin, sutkinju Općinskog kaznenog suda u Zagrebu.
Ivo Josipović je u ime Kluba SDP-a prigovorio da procedura oko odabira kandidata ne jamči legitimitet izbora, jer, kaže, nisu ispoštovane vrijednosti koje, iako ih kao uvjete Ustavni zakon izrijekom ne propisuje, mogu jamčiti da će se ustavni suci birati između najboljih i najčasnijih kandidata.
Pojasnio je kako izbor i procedura pretpostavljaju da kandidati trebaju imati snažan kredibilitet u društvu, da će njihov eventualni izbor za suca pokazati kako na temelju svoga rada i statusa zaslužuju to časno mjesto.
Propušteno je, smatra Josipović, i dati dovoljno vremena stručnoj i široj javnosti da se izjasne o kandidatima, pokušati postići konsenzus u parlamentu, te osigurati reprezentativnost svjetonazora među kandidatima.
"Umjesto toga, u jedno je jutro sve smandrljano", rekao je SDP-ovac, ocijenivši da se ovakvom procedurom izbora ustavnih sudaca, kakvu je proveo vladajući HDZ, urušava ugled Suda i sudaca.
Prigovore SDP-a odbacio je predsjednik Odbora za Ustav Vladimir Šeks, poručivši kako se Odbor pri odabiru kandidata za ustavne suce "niti treba niti smije voditi svjetonazorima jer oni spadaju u sferu ideologije i doktrine, a ne u kategorije kojima se Odbor treba rukovoditi".
Odbacio je i prigovor da procedura ne jamči da će ustavni suci biti birani između najboljih kandidata, ističući kako jedino Sabor o tome može odlučivati izborom, "a sve ostalo je samo subjektivni sud".
"I u formalnom smislu besprijekorno je, u svim izborima sudaca od 2000. do danas, i striktno poštivana zakonska procedura, na isti, potpuno jednak i transparentnan način kao što se čini i sada", rekao je Šeks.
Milorad Pupovac je ispred Kluba SDSS-a prigovorio da se ni u ovim izborima sudaca nije vodilo računa o kandidatima iz redova nacionalnih manjina unatoč tomu, kako je rekao, što je među 19 kandidata bilo nekoliko manjinskih predstavnika koji su zadovoljavali kvalifikacije da ih se bira za ustavne suce. "Nažalost, HDZ je odlučio da tako ne bude", rekao je Pupovac, poručivši kako je time propala "krunska prilika" pokazati da se ustinu želi provesti akcijski plan o snažnijoj participaciji manjina u pravosuđu, policiji i javnoj upravi.
SDP-ovci su i u pojedinačnoj raspravi optuživali HDZ da narušava demokratske standarde, da su se unaprijed odlučili koje kandidate birati u Ustavni sud, bez obzira što, možda, postoje i bolji.
"Ova je procedura jedna primitivna i šepava demokracija, ruganje Ustavnom zakonu", kazala je Ingrid Antičević Marinović (SDP), prozivajući HDZ da je između 19 kandidata u uži izbor predložio njih tek četvero samo zato da zapamte za koga trebaju glasovati.
Ivan Hanžek (SDP) kaže da se i u vrijeme predsjednika Franje Tuđmana išlo na konsenzus oko bitnih pitanja za Hrvatsku, koja su, ističe, EU, NATO i Ustavni sud. Smatra kako pozivanje na lošu praksu iz prošlosti nije dobra poruka građanima. "Ako je vlada od 2001. do 2003. radila gluposti, nemojmo 2008. tražiti alibi u njihovim greškama".
Frano Matušić (HDZ) uzvratio mu je da nitko nije rekao kako je pri izboru sudaca u mandatu od 2000. bilo pogrešaka, već da je, naprotiv, procedura u potpunosti ispoštovana i tada i danas.
Zastupnici su počeli tajno glasovati o kandidatima za ustavne suce.
Vezane vijesti
-
U saborskoj raspravi podržane su u četvrtak izmjene Zakona o trošarinama kojima se predlaže oslobođenje od plaćanja trošarine „malom proizvođaču jakog alkoholnog pića“ te na takve proizvode kad se upotrebljavaju u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda, odnosno dodataka prehrani.
-
Politički tajnik Mosta Nikola Grmoja izjavio je u ponedjeljak da se njegova stranka protivi drakonskom kažnjavanju građana zbog nepoštivanja epidemioloških mjera i traži da o tome Hrvatski sabor odlučuje dvotrećinskom većinom.
-
Saborska oporba kritički se u srijedu osvrnula na rad Vlade u proteklih godinu dana , nakon što je premijer Andrej Plenković podnio Godišnje izvješće o radu , ocijenivši da se godinu dana "bavila sama sobom", "da nije pokrenula, a kamoli provela ijednu reformu" te da joj nedostaje vizije i odlučnosti.
-
Izdvojeno
-
Donosimo priopćenje Foruma žena SDP Zadar povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama
-
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u ponedjeljak, 25. studenoga 2024., Dalmatinska podružnica Hrvatske udruge za odnose s javnošću, uz podršku Zadarske županije (Povjerenstvo za ravnopravnost spolova), Krav Maga Hrvatska i PU zadarske, organizira događaj pod sloganom „Glas protiv nasilja“.
-
Zadar je sinoć postao prvo mjesto u Hrvatskoj koje je otvorilo svoja vrata ovogodišnjim adventskim radostima, a atmosfera je već na samom početku pokazala zašto je baš ovaj Advent toliko poseban.
-
Odrađen je još jedan turnir u boćanju “Sv.Krševan”, 21. po redu, na terenu B.K. “Brodarica” u kojem je sudjelovao 16 ekipa pod budnim okom sudca Petra Žužu.
Reci što misliš!