Zakon o sigurnosti prometa
Sabor vratio odredbu o 0,5 promila
Novi zakon, uz više iznose novčanih kazni, donosi i strože kazne za najteže prometne prekršaje, a za neke, kao alternativu, predviđa i zatvorske kazne
Vozači će na hrvatskim cestama za desetak ponovno moći voziti i imaju li do 0,5 promila alkohola u krvi, no to se neće odnositi na mlade (od 16 do 24 godine) i profesionalne vozače za koje će i dalje vrijediti potpuna zabrana alkohola tijekom vožnje, odlučio je danas Hrvatski sabor, donijevši novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama kojim je ukinuta odredba o 0,0 promila.
Ipak, Vlada i saborska većina ostali su kod odredbe da se vozač koji u organizmu ima do 0,5 promila, a koji počini neki prometni prekršaj, prekršajno kažnjava i za taj prekršaj i za činjenicu da je, bez obzira što u krvi ima do dopuštenih 0,5 promila alkohola, vozio alkoholiziran.
Naime, saborska je većina odbila amandman SDP-ovca Ive Josipovića da se briše ta zakonska odredba, koja se, ustvrdio je Josipović, kosi s načelima kaznenog prava te će u povijest kaznenog prava ući kao nelogičnost jer neće biti kažnjivo započeti vožnju do 0,5 promila, ali će to naknadno postati kažnjivo.
Novi zakon, uz više iznose novčanih kazni, donosi i strože kazne za najteže prometne prekršaje, a za neke, kao alternativu, predviđa i zatvorske kazne.
Alternativno su kazne zatvora propisane za šest najtežih prekršaja - prekoračenje brzine za više od 50 kilometara na sat u naseljenim mjestima, odbijanje testiranja na alkohol, lijekove i droge, vožnja s više od 1,5 promila alkohola u krvi, vožnja bez vozačke dozvole, vožnja pod zabranom.
Zakonska je novina i mogućnost poništenja vozačke dozvole zbog prikupljenih negativnih bodova - prvo se uvodi zabrana upravljanja vozilom na određeni rok, a ako vozač u pet godina od isteka te mjere ponovno prikupi propisani broj bodova, poništit će mu se valjanost vozačke dozvole, te vozački ispit ponovno može polagati tek nakon dvije godine.
Novim se zakonom kani pojednostaviti postupanje prometnih policajaca i postići veća učinkovitost u sankcioniranju prekršaja, osobito naplatom novčane kazne, pa, primjerice, naplatom novčane kazne do 1.000 kuna na licu mjesta prekršitelji ne bi bili evidentirani.
Na prijedlog pravobraniteljice za djecu, u Zakon je uvrštena odredba prema kojoj će vozači bicikla mlađi od 18 godina dijete moći voziti u ugrađenom posebnom sjedalu na biciklu i sa zaštitnom kacigom.
Saborska je većina odbila svih 20-tak SDP-ovih amandmana, među kojima i onaj da se omogući pretjecanje vozila koja se kreću po tračnicama postavljenim na sredini kolnika i desnom stranom, kao i onaj da se za održavanje cesta nadležne institucije dužno poduzimati mjere u otklanjanju tzv. crnih točaka na prometnicama.
Vezane vijesti
-
Cijelo jutro proteklo je u međusobnom repliciranju SDP-ovih zastupnika koji su tu odredbu Poslovnika iskoristili kako bi što više kritizirali prijedlog zakona
-
Među novostima je i to da će vozači koji se parkiraju na mjestu rezerviranom za osobe s invaliditetom platiti kaznu od 700 kuna
-
SDP i IDS usprotivili su se povećanju novčanih kazni za prometne prekršaje, ističući da se bolje statistike u prometu neće postići samo represijom
-
Novost je da će se za vrijeme ljetnog računanja vremena vozači po danu smjeti voziti bez upaljenih svjetala
Izdvojeno
-
Na predstavljanju knjige sudjelovala je i prof. dr. sc. Zrinka Stričević-Kovačević, ugledna hrvatska slovakistica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
-
Film Dražen, koji donosi intimnu priču o životu legendarnog hrvatskog košarkaša Dražena Petrovića, u prva dva tjedna u kinima pogledalo 50.149 gledatelja diljem Hrvatske.
-
Neurokirurg Vili Beroš dugogodišnji je član HDZ-a, dva puta je imenovan za ministra zdravstva, na početku pandemije koronavirusa bio je vrlo popularan, proglašen je superjunakom, no poslije se našao na meti otpora epidemiološkim mjerama da bi danas bio uhićen zbog korupcije.
-
Advent u Zadru tradicionalno započinje na Dan grada Zadra i blagdan sv. Krševana, 24. studenoga.
Reci što misliš!