Politika

Potpora roditeljima

Sabor o zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama

Sabor o zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama

Tako će prava i potpore iz zakona moći koristiti zaposleni i samozaposleni roditelji, obrtnici, osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, poljoprivrednici nezaposleni i osobe izvan sustava rada: učenice, studentice, umirovljenice, osobe nesposobne za rad, domaćice

Zastupnici u Hrvatskom saboru podržali su popodne u raspravi Konačni prijedlog zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koji donosi brojne novosti vezane uz zaštitu majčinstva, a potiče i veće uključivanje očeva u obiteljski život.

"Od sada će pitanje rodiljnih i roditeljskih naknada i dopusta, umjesto kroz četiri zakona, biti uređeno na jednom mjestu", rekao je državni tajnik u Ministarstvu obitelji Stjepan Adanić i naveo da se Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama želi potaknuti jednakost na tržištu rada, pronatalitetna politika, uključenost očeva u obiteljski život, odgovorno roditeljstvo i ekonomska neovisnost žena.

Zakon se odnosi na sve majke odnosno roditelje bez obzira na njihov radno-pravni položaj, a za njegovu provedbu, nakon stupanja na snagu 1. siječnja 2009., iz proračuna će biti osigurano nešto više od dvije milijarde kuna.

Tako će prava i potpore iz zakona moći koristiti zaposleni i samozaposleni roditelji, obrtnici, osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, poljoprivrednici nezaposleni i osobe izvan sustava rada: učenice, studentice, umirovljenice, osobe nesposobne za rad, domaćice.

Zaposlenim roditeljima, kako majci, tako i ocu, omogućuje se korištenje prava na rodiljni dopust do 6. mjeseca života djeteta, a rodiljni dopust moći će se koristiti i kao rad u skraćenom radnom vremenu, i preko 6. mjeseci djetetova života.

Posebno je naglasio da će se pravo na roditeljski dopust moći koristiti fleksibilno, kao rad u skraćenom radnom vremenu, u obrocima od najmanje po 30 dana, sve prema potrebi roditelja i djeteta do njegove 8 godine, dok se sada to može koristiti samo do 12 mjeseci ili do treće djetetove godine i to u neprekinutom trajanju.

Rodilje će, kao i dosad, za prvih šest mjeseci primati 100 posto osnovice, a za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta, predlaže se iznos do 80 posto proračunske osnovice. Pravo na potpore ostvarivat će i sve druge majke izvan sustava rada (50 posto proračunske osnovice), a posvojitelji će, po novom, imati ista prava kao i roditelji.

Marijana Petir (HSS) je ocijenila kako je riječ o sudbinski važnom pitanju izlaska iz demografske krize i podsjetila na demografske podatke po kojima je, ostane li sadašnja stopa demografskog kretanja, moguće da u Hrvatskoj 2100. bude 3,6 milijuna stanovnika, a u najgorem slučaju samo 1,3 milijuna.

Da je zaustavljanje negativnog demografskog trenda političko i nacionalno pitanje oko kojega treba postići koncenzus ističe Suzana Bilić-Vardić (HDZ) i tvrdi kako je HDZ ostvario "kontinuitet i dosljednost" u provedbi mjera pronatalitetne politike.

Ingrid Antičević- Marinović (SDP) na to joj je odgovorila da takva politika nije uspješna jer, kaže, svake godine u Hrvatskoj odumre jedan gradić. Upitala je i zašto nije uzet u obzir SDP-ov prijedlog ukidanja PDV-a na dječje potrepštine.

"Što znači uložiti napor i sredstva u rodiljne naknade kada se ukidaju područne škole, zdravstvene ustanove i autobusne linije u krajevima gdje je najpotrebnije osigurati ostanak mladih", upitao je i Goran Beus Richembergh (HNS).

HDSSB-ov zastupnik Boro Grubišić podržao je zakon, ali i ocijenio da je riječ o "malom, ali stidljivom napretku" jer, kako tvrdi, demografski pad uzrokovan ratom i odlaskom mladih u inozemstvo teško da bi mogle izdržati i veće i brojnije zemlje od Hrvatske.


Reci što misliš!