Politika

Strategija održivog razvitka

Održana prva javna rasprava o strategiji održivog razvitka Republike Hrvatske

Održana prva javna rasprava o strategiji održivog razvitka Republike Hrvatske

Na temelju analize ovih područja izrađene su pretpostavke daljnjeg razvoja, a za potrebe praćenja provedbe strategije dani su tematski indikatori ostvarenja održivog razvoja

Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva organiziralo je, danas prvu javnu raspravu o nacrtu prijedloga Strategije održivog razvitka Republike Hrvatske u zgradi Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu, izvijestilo je resorno Ministarstvo.

Sutra će biti organizirana javna rasprava u Županijskoj komori u Osijeku. Današnjoj javnoj raspravi nazočilo je stotinjak predstavnika gospodarstva, nevladinih udruga, znanstvenih i stručnih institucija.

Nacrt strategije je objavljen na web stranicama Ministarstva od 20. listopada 2008., tako da su se sudionici rasprave mogli upoznati detaljnije sa sadržajem Strategije.

Strategija, izrađena u skladu s preporukama Komisije za održivi razvoj UN-a, a u suglasnosti sa Strategijom održivog razvoja EU, obuhvaća sva tri osnovna stupa održivog razvoja, a to su: razvoj gospodarstva, društveni razvoj i socijalna osjetljivost, te očuvanje okoliša i prirode.

Podijeljena je na 8 ključnih izazova održivosti u Republici Hrvatskoj, a to su: stanovništvo, zaštita prirode i prirodnih dobara, održiva proizvodnja i potrošnja, socijalna kohezija i pravda, energija, javno zdravstvo, povezivanje Hrvatske, te zaštita Jadranskog mora i priobalja.

Na temelju analize ovih područja izrađene su pretpostavke daljnjeg razvoja, a za potrebe praćenja provedbe strategije dani su tematski indikatori ostvarenja održivog razvoja.

Uvodno u javnu raspravu o Strategiji su govorili dr. Nikola Ružinski, državni tajnik, i Mira Medić, ravnateljica u MZOPUG. Sudionici javne rasprave izrazili su spremnost daljnjeg sudjelovanja u provedbi Strategije.

Predloženo je osnivanje posebne radne skupine koja će raditi na izradi akcijskog plana provedbe, a koju bi sačinjavali predstavnici svih zainteresiranih strana, uključujući, uz predstavnike TDU i predstavnike gospodarstva i nevladinih organizacija.

Konačni prijedlog Strategije će, nakon uvrštenja pristiglih primjedbi, temeljem javne objave i javne rasprave, biti upućen na Vladu a zatim u Hrvatski Sabor. Nakon usvajanja Strategije pristupit će se izradi akcijskog plana provedbe.


Reci što misliš!