Pristupni ugovor
Slovenija Hrvatskoj prijeti referendumom?
Referendum bi se mogao izbjeći ako dvije države počnu rješavati pitanje granice, rekao je slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar
Ne dođe li ubrzo do procesa rješavanja graničnog pitanja koji bi zadovoljio i slovenske interese, pristupni pregovori Hrvatske s EU-om ostat će blokirani. Mogućnost da o ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora s EU-om slovenski birači odlučuju na referendumu sve je realnija, izjavio je slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar, javlja HTV
Referendum bi se mogao izbjeći ako dvije države počnu rješavati pitanje granice, rekao je Žbogar u razgovoru za tjednik Mag, ediciju ljubljanskog Dela.
Referendum nije prijetnja nego činjenica ako se pitanje granice ne počne rješavati. Budu li međutim ljudi dobili osjećaj da se u vezi s granicom događa neki proces koji će dovesti do dobra rješenja za obje strane, onda se ne moramo bojati referenduma, pojasnio je Žbogar.
Podsjetimo, slovenska je vlada potkraj prošle godine na dvije pristupne konferencije pod predsjedanjem Francuske blokirala većinu pregovaračkih poglavlja u pregovorima Hrvatske s EU-om, argumentirajući to stajalištem kako Hrvatska svojim zakonskim i podzakonskim aktima na koje se referiraju poglavlja "prejudicira granicu" sa Slovenijom.
Europska komisija izrazila je žaljenje zbog tog stajališta Slovenije.
Slovenski premijer Borut Pahor izrazio je spremnost za bilateralni susret s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, ali i ustrajanje da neće povući slovenski veto ako Hrvatska u međuvremenu ne povuče spornu dokumentaciju ili ne izjavi da se njome neće koristiti pred mogućom međunarodnom arbitražom ili sudom na kojemu bi se rješavao bilateralni granični prijepor.
Komentirajući najave slovenskog ministra premijer Sanader procijenio je da bi slovenski državljani sigurno u velikoj mjeri podržali Hrvatsku.
Ponovio je da Hrvatska ni u jednom dokumentu u pretpristupnim pregovorima ne prejudicira granicu između dviju država, kao i da ne prihvaća da bilo tko brani ili zabrani da dokumentaciju koja nam ide u prilog iznesemo pred međunarodnim pravosudnim tijelom.
Sanader je podsjetio da je već ranije dogovoreno da se vezano za granicu ide pred Međunarodni sud pravde u Haagu te da ne vidi zašto bi se od toga odustalo. Također, kako je rekao, ne vidi razloga ni zašto se ne bi koristilo hrvatsko-slovensko povjerenstvo za granična pitanja.
Vezane vijesti
-
Danas je u Bruxellesu sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje između Hrvatske i Unije
-
Frattini je u četvrtak na sjednici gradskog vijeća Trsta izjavio kako postoji realna nada da će Hrvatska postati članicom EU-a 2010. godine, te pozvao Sloveniju da u tom pogledu pokaže više fleksibilnosti
-
Na upit da pojasni svoju izjavu i kakve će to imati posljedice na hrvatski cilj da dovrši pregovore do kraja ove godine, Bildt je odgovorio: "Ne mogu biti jasniji. To u prvom redu trebaju riješiti te dvije zemlje
-
"Zaustavljamo sve referendumske aktivnosti", rekao je Podobnik u ponedjeljak na konferenciji za novinare
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!