Okrivio EU
Janša: Hrvatsku blokira EU, a ne Slovenija
'Hrvatska je u listopadu odbila tekst izjave koju je ponudila moja vlada, ali Europa tada nije reagirala kao sada jer je naša formulacija bila dobra i nitko nije razumio zašto ju je Hrvatska odbila', rekao je Janša
Bivši slovenski premijer Janez Janša izjavio je da u Sloveniji postoji politička suglasnost o graničnom pitanju s Hrvatskom, što je dovelo do blokade hrvatskih pristupnih pregovora s Europskom unijom, ali da je njegova vlada u sporu postupala mudrije, dok je vlada sadašnjeg premijera Boruta Pahora postupila tako da je nastao dojam da Hrvatsku blokira Slovenija, a ne EU kao cjelina, javila je u nedjelju slovenska novinska agencija STA
'U Europi sada prevladava političko mišljenje da Slovenija blokira Hrvatsku, slično kao što Grčka blokira Makedoniju. Slovenija bi bila u nešto boljoj poziciji da je ostala na kompromisu koji je Hrvatskoj nudila na listopadskoj pristupnoj konferenciji. Ne znam zašto je nova vlada mijenjala taj prijedlog', rekao je Janša u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju objavljenom u nedjelju.
Janšina vlada blokirala je ista poglavlja Hrvatske kao i sadašnja Pahorova, zbog navodnog 'prejudiciranja granice' u priloženim hrvatskim dokumentima, ali je po tvrdnjama Janše ponudila mogućnost Hrvatskoj da 'sporna poglavlja' otvori pod uvjetom da do njihova zatvaranja povuče spornu dokumentaciju. Pahorova vlada kao uvjet za deblokadu postavlja povlačenje sporne dokumentacije ili izjavu da je Hrvatska neće koristiti u pregovorima s EU niti na mogućoj arbitraži ili pred sudom.
'Hrvatska je u listopadu odbila tekst izjave koju je ponudila moja vlada, ali Europa tada nije reagirala kao sada jer je naša formulacija bila dobra i nitko nije razumio zašto ju je Hrvatska odbila', rekao je Janša.
Po tvrdnjama bivšeg slovenskog premijera Hrvatska, međutim nije u blokadi sa svojim pregovorima zbog Slovenije nego zbog Europske unije kao cjeline.
'Slovenija je do sada kod svakog pregovaračkog poglavlja pokušavala riješiti otvorena pitanja između Europske unije i Hrvatske, uključujući i interese Slovenije kao dijela EU-a', rekao je Janša.
Po riječima bivšeg slovenskog premijera interes EU nije 'nešto imaginarno' nego je to 'interes svih njenih članica', a Slovenija je dio EU-a.
'Naš interes ujedno je i europski interes i obrnuto. Tu involvirane strane nisu Slovenija, Hrvatska i EU, kako se ponekad pokušava prikazati. Tu postoje samo dvije strane - EU i Hrvatska. Slovenija nastupa kao dio Europske unije', rekao je bivši Janša, predsjednik Slovenske demokratske stranke (SDS) koja u novom parlamentu ima najviše mandata nakon Socijalnih demokrata (SD) sadašnjeg premijera Boruta Pahora.
Janša je rekao da u slovenskoj politici postoji konsenzus da arbitražno odnosno sudbeno rješenje graničnog prijepora s Hrvatskom nije moguće ako Hrvatska ne pristane da se pri tome uvaži tzv. 'princip pravičnosti', što znači da bi Sloveniji pripao cijeli Piranski zaljev i izlaz na otvoreno more.
Vezane vijesti
-
Danas je u Bruxellesu sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje između Hrvatske i Unije
-
Frattini je u četvrtak na sjednici gradskog vijeća Trsta izjavio kako postoji realna nada da će Hrvatska postati članicom EU-a 2010. godine, te pozvao Sloveniju da u tom pogledu pokaže više fleksibilnosti
-
Na upit da pojasni svoju izjavu i kakve će to imati posljedice na hrvatski cilj da dovrši pregovore do kraja ove godine, Bildt je odgovorio: "Ne mogu biti jasniji. To u prvom redu trebaju riješiti te dvije zemlje
-
Najzanimljiviji u Rezoluciji je amandman koji Sloveniji i Hrvatskoj poručuje da svoj problem riješe na Međunarodnom sudu pravde u Haagu, kako su na Bledu dogovorili premijeri Sanader i Janša
Izdvojeno
-
Puhat će slaba do umjerena bura, od sredine dana jugozapadni i sjeverozapadni vjetar, uz malo, mjestimice umjereno valovito more.
-
Krumpir je jedna od najbitnijih namirnica u mnogim kućanstvima, ali može brzo proklijati ako se ne čuva u pravim uvjetima.
-
Katamaran "Princ Zadra" koji se sinoć nasukao na hridi ispred otoka Premude poslijepodne je potonuo, priopćilo je Ministarstvo mora. Kako neslužbeno doznajemo, još mu je samo vrh iznad površine.
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
Reci što misliš!