Politika

Plinska kriza

Vlada RH: Radi se na interventnom uvozu plina

Vlada RH: Radi se na interventnom uvozu plina

U kontaktu smo s nekoliko zemalja, rekao je Sanader. Istaknuo je kako je INA, kao dobavljač plina, dobila zadatak da i uz pomoć politike pronađe dostatne količine plina

Premijer Ivo Sanader rekao je na sjednici Vlade da je Hrvatska, kad je riječ o plinu, u malo boljoj situaciji nego niz zemalja južne i jugoistočne Europe, ali čini sve da pronađe dodatne količine plina.

Intenzivno se radi na još nekoliko dobavnih pravaca i interventnom uvozu plina, a u podzemnom skladištu Okoli plina ima dovoljno za još dva tjedna, izjavio je premijer Sanader, javlja HTV

U kontaktu smo s nekoliko zemalja, rekao je Sanader. Istaknuo je kako je INA, kao dobavljač plina, dobila zadatak da i uz pomoć politike pronađe dostatne količine plina. Sanader je napomenuo kako se ne zna što će se dogoditi u rusko-ukrajinskom plinskom sporu, ali nada se da će sastanak ruskog premijera Vladimira Putina i ukrajinske premijerke Julije Timošenko, dogovoren za subotu, uroditi plodom. Pdsjetio je da se i Bruxelles snažno angažirao.

Premijer je dao snažnu potporu nastavku plinofikacije Hrvatske, izgradnji novog skladišta plina i pregovorima potpredsjednika Polančeca s mađarskim MOL-om o izdvajanju plinskog posla iz Ine, da to bude pod kontrolom i nadzorom hrvatske države. Očekujemo da se sve to završi do konca siječnja i time bi i nabavu plina, pregovore s Gazpromom, Alžirom i Libijom i slično vodio najvjerojatnije Plinacro, kazao je premijer.

Opskrba plinom zaštićenih potrošača plina u Hrvatskoj - kućanstva, bolnica, škola, vrtića i ostalih ustanova od posebne javne važnosti i danas je sigurna, doznaje se iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva i Plinacra. Potrošnja plina je stabilna, uvjeti u plinskom transportnom sustavu su stabilni i opskrba zaštićenih kupaca je nesmetana, kažu u Plinacru. I stanje s elektroenergetskim sustavom, kako se doznaje u HEP-u, je stabilno.

Situacija u opskrbi električnom i toplinskom energijom je stabilna, kažu u HEP-u i ponavljaju da imaju dovoljno energenata i dovoljne količine ugovorene električne energije iz uvoza te tehnički spremna postrojenja da zadovolje hrvatske potrebe za električnom energijom.

Iz Ministarstva i Plinacra i danas ponavljaju apel za štednjom plina, odgovornim ponašanjem i dosljednom primjenom propisanih mjera 5. i 6. stupnja redukcija nezaštićenih potrošača kako bi se i ubuduće osigurala nesmetana opskrba plinom zaštićenih kupaca.

Domaća proizvodnja s polja na kopnu i Sjevernom Jadranu radi punim kapacitetom, a riječ je o ukupno oko 200 do 210 tisuća prostornih metara na sat, u skladištu Okoli je oko 330 milijuna prostornih metara, dio količina, 30.000 prostornih metara namijenjenih talijanskom ENI-ju iz Sjevernog Jadana preusmjereno je u hrvatski transportni sustav, a interventni uvoz je oko 40.000 prostornih metara na sat.

Taj je interventni uvoz u subotu, 10. siječnja, INA dogovorila u aranžmanu s mađarskim MOL-om i njemački EON Ruhrgasom i nakon tri dana, uvoz je produžen za još tri dana, što znači do petka, 16. siječnja ujutro. Stoga u Ini intenzivno rade na daljnjem interventnom uvozu, kažu u toj kompaniji.

Bez plina još 400 poduzeća

U Hrvatskoj su i nadalje na snazi mjere 5. i 6. stupnja redukcije plina iz Uredbe o sigurnosti opskrbe prirodnim plinom, odnosno mjere obustave plina industrijskim i ostalim nezaštićenim kupcima, a kako bi se osigurala nesmetana opskrba plinom zaštićenih kupaca (kućanstva, bolnice, škole, dječji vrtići i ostale ustanove od posebne javne važnosti).
Popis poduzeća kojima je isključen plin i dalje se povećava. Na snazi je 5. i 6. stupanj štednje. U Zagrebu i Varaždinu do sinoć je isključeno 500 tvrtki, oko 100 u Osijeku. Iz plinare najavljuju daljnja isključenja. Bez plina će ostati još 400 poduzeća.Zaštićeni potrošači i građani imaju dovoljne količine plina.


Reci što misliš!