Politika

Borba s krizom

Sanader priznao pogrešku: 2. mirovinski stup bio je promašaj

Sanader priznao pogrešku: 2. mirovinski stup bio je promašaj

Ispravak promašaja glasio bi - svi građani, neoviosno o dobi dobit će priliku odlučiti- nastaviti štedjeti u dva stupa, ili se vratiti pod okrilje države i štedjeti u samo jednom stupu

Ekonomsko vijeće se ne raspada i ima smisla, zaključak je to nakon današnje sjednice iako Vlada ne prihvaća najistaknutije mjere ekonomskog instituta. Problem danas Vladi nije bilo ni priznanje da je drugi mirovinski stup promašaj, prenosi Totalportal.hr.

''Ekonomsko je vijeće danas čvršće nego jučer''- otvorio je tako premijer Sanader predstavu dokazivanja sloge, a na istom tragu ostala je i direktorica Ekonomskog instituta Sandra Švaljek.

Čime ih je premijer kupio da su na dan odluke o kriznim mjerama postigli tako visok stupanj sloge? Sanader odgovara vizijom, ali sindikalista Vilima Ribića aluzija na kupovinu je pogodila.

No činjenica je da je posljednjih dana i od strane Ekonomskog instituta i poslodavaca stizala poruka kako Vlada mora povući oštre rezove. Spominjalo se tako ponovno otvaranje vrata trgovina nedeljom, hitni rebalans proračuna i zamrzavanje plaća. Vlada je tome glatko rekla ne, a ministar financija Ivan Šuker pojasnio je da će rebalans čekati financijske rezultati prvoga tromjesečja, do kada točno ne zna se.

Sanader dotle pojašnjava zašto čuva plaće. Kaže kako ne kupuje socijalni mir, već čuva kupovnu moć građana.

Ispravak promašaja glasio bi - svi građani, neoviosno o dobi dobit će priliku odlučiti- nastaviti štedjeti u dva stupa, ili se vratiti pod okrilje države i štedjeti u samo jednom stupu.

No, danas su svi naglašavali u čemu se slažu, pa je ministar gospodarstva Damir Polančec ponudio popis oko kojeg vlada konsenzus. Jedna od važnijih je odluka o utvrđivanju plana štednje za javna poduzeća, ministarstva, a Vlada isto preporuča i lokalnim jedinicama.

Država će se u ovoj godini zaduživati na međunarodnom tržištu, pojačat će se potpore za male i srednje poduzetnike, kao i potpore za najpogođenije grane industrije poput tekstalaca, HBOR će brinuti o likvidnosti, smanjit će se izdvajanja za Hrvatske vode, šume i turističku zajednicu. Povest će se stroža kontrola kvalitete proizvoda, analizirat će se i ukinuti birokratske prepreke ulagačima.

U Vijeću mudraca dvojbe nema da država gospodarstvu mora pomoći. Ivica Mudrinić, u ime HUP-a kaže kako je gospodarstvo srce države, te ako ga ugrozimo prijeti nam infarkt.

Infarkt je ozbiljno zaprijetio i brojnim građanima koji mjesecima prate kako se tope njihova izdvajanja za mirovine u drugom stupu. U sklopu velikog ekonomskog dana, dana predstavljanja antirecesijskih mjera, od premijera smo čuli i veliko priznanje i najavu reforme mirovinskog sustava.


Reci što misliš!