Politika

Sjednica Hrvatskog sabora

Sabor: Sedam nepovoljnih mišljenja revizije

Sabor: Sedam nepovoljnih mišljenja revizije

Izvijestila je i da se značajan dio postupaka javne nabave i dalje obavlja putem izravne pogodbe, što je utemeljeno na zakonu, ali i sve više postaje pravilo, a ne izuzetak

Državna revizorica Šima Krasić rekla je kako je Državni ured za reviziju izrazio nepovoljna mišljenja za grad Zlatar, općine Đurđenovac, Galovac, Sveti Juraj na Bregu i Štrigova te za Osnovnu školu Oroslavlje i Dobrovoljno vatrogasno društvo Sisak, javlja HTV

Tijekom podnošenja Izvještaja o radu Državnog ureda za reviziju za prošlu godinu te izvješća o obavljenim revizijama u 2007. godini rekla je da je na temelju gotovo 900 revizija u 2007. Ured izrazio manje nepovoljnih mišljenja nego prijašnjih godina.

Ured je tako izrazio 107 bezuvjetnih, 501 uvjetno, sedam nepovoljnih i jedno suzdržano mišljenje.

Krasić je pojasnila da se najčešće nepravilnosti i dalje odnose na računovodstveno poslovanje, planiranje i ostvarenje prihoda, izvršenje rashoda, na postupke javne nabave, te na djelovanje sustava unutarnjih kontrola. Smatra da zbog toga treba ustrojiti učinkovit sustav unutarnje kontrole

Izvijestila je i da se značajan dio postupaka javne nabave i dalje obavlja putem izravne pogodbe, što je utemeljeno na zakonu, ali i sve više postaje pravilo, a ne izuzetak.

U izvještajnom razdoblju Ured je obavio 898 revizija, od čega 616 revizija financijskih izvještaja i poslovanja poduzeća na državnoj i lokalnoj razini, 267 uvida u proračun i financijske izvještaje lokalnih jedinica, 14 uvida u financijske izvještaje izvan parlamentarnih političkih stranaka te jednu reviziju učinkovitosti.

Provedenim revizijama obuhvaćena su javna sredstva u ukupnom iznosu od 147,4 milijardi kuna. U izvještajnom razdoblju, za 616 revidiranih subjekata dano je 3020 naloga i preporuka ili prosječno 4,9 po subjektu revizije.

Tko će snositi odgovornost?

Damir Kajin iz IDS-a zamjerio je Izvješću jer se bavi ministarstvima, gradovima i županijama, a ne državnim poduzećima za koja smatra da se u njima događa kriminal. Nezavisni zastupnik Dragutin Lesar predlažio je da se DORH-u proslijedi sedam nalaza revizije koji su dobili nepovoljno mišljenje.

Nenad Stazić (SDP) zapitao se tko će snositi odgovornost za nepravilnosti koje je Ured za reviziju uočio. Upozorio je da je izravnom pogodbom dogovoreno poslova u vrijednosti 990 milijuna kuna.

SDP izvješću Revizije daje peticu, ali smatra da se i nakon 14 godina u njemu još ukazuje na previše nepravilnosti. Upozorili su na nalaz revizije prema kojem je 2007. Vlada uredbama preraspodijelila 27 posto više novca nego u 2006.

Stazić je upozorio da je gotovo 72 posto onoga što je Ministarstvo obrane lani nabavilo nabavljeno uz izuzeće. Pritom se pozvao na nalaze revizija od 2004. nadalje, na što ga je Berislav Rončević (HDZ) upozorio kako je u 2003., dok je ministrica obrane bila SDP-ovka Željka Antunović, u MORH-u bilo više od sto milijuna kuna nepravilnosti vezanih za javne nabave.

Božica Šolić (HDZ) poručila je SDP-ovcima da bi se umjesto MORH-ovih trebali pozabaviti i nalazima revizije za Grad Zagreb, u kojem se, tvrdi, najviše krši Zakon o javnoj nabavi.

Kilometar nogostupa širine 80 cm u Ogulinu košta 300.000 kuna, a u Zagrebu, u Brezovici, kilometar istog takvog nogostupa košta milijun kuna, rekla je Šolić.

HNS-u je također znakovito uvjetno mišljenje za Ministarstvo obrane i Carinsku upravu. Neprihvatljivo im je da ukazane nepravilnosti ostanu tek mrtvo slovo na papiru.

Saborski zastupnici prihvatili su Izvješće revizije.

Saborski zastupnici podržali su danas zakone kojima se potvrđuju sporazumi o financiranju iz predpristupnih fondova (IPA) vezani uz program Razvoja ljudskih potencijala i za pomoć u tranziciji i jačanju institucija za 2007.

Dok su iz SDP-a i HNS-a izrazili sumnju da su se hrvatske institucije dobro pripremile za korištenje bespovratnih sredstava iz predpristupnih fondova, iz HDZ-a su poručili da priprema dobro ide.

Za program Razvoja ljudskih potencijala ukupno će biti namijenjeno 333,2 milijuna kuna, od čega 283 milijuna kuna bespovratnih sredstava IPA-e, a ostalo će osigurati Hrvatski zavod za zapošljavanje i Agencija za strukovno obrazovanje.

Za pomoć u tranziciji i jačanju institucija za 2007. iz IPA-e je predviđeno 329 milijuna kuna, dok se država treba uključiti sufinanciranjem s 52,7 milijuna, a sve za podršku izgradnji administrativnih i pravnih kapaciteta.


Reci što misliš!