Politika

Ucjena

Marginalni slovenski političar postavio visoku cijenu Hrvatskoj za ulazak u NATO

Marginalni slovenski političar postavio visoku cijenu Hrvatskoj za ulazak u NATO

Zdenko Vinkov-Vincenc traži od Hrvatske ustupanje Plovaniju i Hotizu za propusnicu u NATO

Mogućnost održavanja referenduma o ulasku Hrvatske u NATO i dalje je otvorena, unatoč nacionalnom konsenzusu da je on nepotreban i tome što je parlament, na ustrajanje više populističkih skupina, prihvatio izjavu o zaštiti slovenskih graničnih interesa tijekom hrvatskog ulaska u NATO, a sve to zahvaljujući manjoj izvanparlamentarnoj Stranci slovenskog naroda (SSN) iz Maribora.

No, ta je marginalna stranka spremana na kompromis ako Hrvatska ukloni granični prijelaz Plovanija i nadzornu točku u Hotizi

'Očekujem danas kompromis s Pahorom kako bi se odustalo od prikupljanja potpisa za referendum o ulasku Hrvatske u NATO', izjavio je Zdenko Vinkov-Vincenc, predsjednik SSN-a prije sastanka s premijerom Borutom Pahorom u Ljubljani.

Pahor će pokušati nagovoriti Vinkova-Vincenca da odustane od prikupljanja 40 tisuća potpisa za raspisivanje referenduma o ulasku Hrvatske u NATO.

Sastanak je u tijeku, potvrđeno je u uredu slovenskog premijera, i zatvoren je za javnost. Očekuje se da će nakon njega Vinkov-Vincenc dati izjavu za novinare

Marginalci iz SSN-a na lanjskim su parlamentarnim izborima dobili samo 2.626 glasova, što iznosi 0,25 posto glasova, pa nije uspjela prijeći prag od četiri posto ni ući u parlament.

Kako u četvrtak navodi mariborski dnevni list Večer, stranku već nešto više od godinu dana vodi Zdenko Vinkov Vicenc, koji je iz stranke isključio potpredsjednika stranke Vitomira Majca jer je on s predsjednikom vanjskopolitičkog odbora parlamenta Ivom Vajglom potpisao dogovor da se od referenduma odustaje.

Čelnik stranke, 54-godišnji strojarski tehničar iz Maribora, manje je poznat slovenskoj javnosti, no list navodi da se radi o sudioniku rata za osamostaljenje Slovenije i slovenskom domoljubu kojega je mariborsko javno tužiteljstvo 1974. optužilo za izazivanje nacionalne nesnošljivosti, ali je poslije odustalo od tužbe.

Tumačeći zašto ustraje na referendumu o ulasku Hrvatske u NATO, on je u razgovoru za Slovensku televiziju kasno sinoć naveo da se uvijek zauzimao da se u Sloveniji održi referendum o Hrvatskoj, ne samo o njezinu ulasku u NATO, nego i u EU, te da ne može prihvatiti da članicom organizacija u kojima je Slovenija punopravna članica postane država koja 'okupira slovenske teritorije'.

Na pitanje što bi mu premijer Borut Pahor mogao ponuditi da odustane od prikupljanja 40.000 potpisa za referendum, Vicenc je rekao da mu Pahor ne može ponuditi ništa i da ne voli popustljive politike te da od slovenskih političara cijeni jedino bivšeg predsjednika parlamenta Franca Bučara.

Odustajanje od referenduma bilo bi ravno izdaji, ustvrdio je Vicenc, dodajući da odgovara samo slovenskom narodu. No, čini se da je u međuvremenu ipak odlučio na popuštanje uvjetujući ga besmislenim i Hrvatskoj potpuno neprihvatljivim zahtjevima.

Mariborski list Večer objavio je da nacionalističke skupine koje se zauzimaju za uspostavu 'pravedne' granice s Hrvatskom podržava jedan od najbogatijih Slovenaca, predsjednik financijskog holdinga KD Group Matjaž Gantar i da je lani Zavodu 25. lipnja 1991. donirao 40.000 eura, no Gantar je odgovorio da financira i različite druge skupine i da to ne znači da podržava njihovu aktivnost.

Matjaž Gantar nije u rodu s predsjednikom slovenskog parlamenta Pavlom Gantarom, koji bi popodne, prema najavama, trebao objaviti rok do kojega bi inicijatori referenduma o ulasku Hrvatske u NATO mogli prikupljati potpise za referendum.


Reci što misliš!