HDZ - Zaštita okoliša
Studija korištenja i zaštite mora i podmorja Zadarske županije
1.
Što Zadarska županija poduzima u
cilju zaštite okoliša i u očuvanju prirodnih vrijednosti svoga područja?
Svaka županija ima određene vrijednosti koje treba jasno definirati kao postojeće prednosti i iskoristiti ih na optimalan način a isto tako potrebno je stvarati nove uvjete razvoja u duhu modernog tržišnog gospodarstva i u skladu s načelima održivog razvoja i brige za okoliš.
Prednosti naše županije između ostalih su i more, obalni pojas i otoci.
No da bi mi te svoje prednosti i postojeće vrijednosti pravilno koristili moramo prići sustavnom planiranju razvoja ili kako se to u ovim dokumentima zove Integralnom upravljanju obalnim područjem.
U tom smislu naši Prostorni
planovi imaju veliku ulogu. Oni su u funkciji razvoja i zaštite prostora i
okoliša.
2. Što to predstavlja program Integralnog upravljanja obalnim područjem i na koji način se njime postiže zaštita obale i morskog dijela Županije?
Integralno upravljanje obalnim područjem predstavlja proces koji uključuje cjelovitu procjenu, postavljanje ciljeva, planiranje i upravljanje obalnim sustavima i potencijalima te predstavlja živi i kontinuirani proces za postizanje održivog razvoja.
Kao podloga za ovaj program izrađena je Studija korištenja i zaštite mora i podmorja Zadarske županije koja također procjenjuje da su more i obalno područje značajni razvojni resurs.
Tako uz ostale dokumente planiranja uključujući i prostorne planove mi na ovaj način sustavno prilazimo problematici planiranja i upravljanja razvojem.
Budući da se na obalnom i morskom području odvijaju mnoge gospodarske djelatnosti to je svakako potrebno voditi računa o stanju okoliša jer mi moramo danas zadovoljiti svoje potrebe ali ne smijemo umanjiti mogućnosti budućih generacija da i oni to mogu koristiti za sebe.
Ovaj program govori upravo o tome i on ima razrađen način praćenja stanja u okolišu te kroz definirane strateške ciljeve nudi najprikladnije odgovore s ciljem unaprjeđivanja sustava planiranja i upravljanja te postizanja razine održivog razvoja obalnog područja Zadarske županije.
3. Kakvu ulogu pri tome ima Zadarska županija?
Mi u tome moramo imati aktivnu ulogu jer ništa neće doći samo od sebe a u slučaju potrebe mora se reagirati pravovremeno. Takav pristup je jedini razumni pristup ali nažalost nije i općeprihvaćen.
Isto tako ovdje bih želio istaći da su spomenute Studije i Programi rezultat rada naših Zavoda i Odjela znači rezultat međusektorskog rada pa ga treba prakticirati i u buduće.
Takav pristup trebao bi važiti za sve sektore. Mi jednostavno moramo koristiti sve postojeće prednosti i ponavljam imati aktivan pristup i ambiciozne ali ostvarive planove.
4.
Poseban dio zaštite okoliša
svakako treba posvetiti zaštiti mora i podmorja koje su mjere zaštite i
očuvanja poduzete na tom području?
Marikultura se već dogodila na našem području kao jedna od važnijih djelatnosti naše Županije a uz to je i značajna izvozna djelatnost.
U provedbi mjera i ciljeva utvrđenih Studijom, izrađen i prihvaćen Program praćenja stanja okoliša i onečišćenja obalnog i morskog područja, te Program praćenja stanja okoliša za područja marikulture u Zadarskoj županiji.
Program praćenja stanja okoliša ili monitoring opisuje utjecaj na okoliš i interakciju s drugim djelatnostima te određuje pokazatelje mjerenja, granične vrijednosti, kontrolne točke mjerenja i dinamiku praćenja.
Marikultura kao i svaka druga gospodarska djelatnost utječe na okoliš pa je stoga dobro da mi imamo ovaj program praćenja koji je napravljen po stručnim kriterijima i usklađen sa svim propisima.
Dakako da su sve ove naše odluke podvrgnute i raspravama i sudu javnosti što je dobro no one su na ovaj način moraju biti stručne a ne političke prirode što je dobro.
Važno je napomenuti da pri tom na ovaj način imamo gospodarski razvoj usklađen s načelom čuvanja okoliša.
5. Na koji način se vrši zaštita obalnog područja i koji su do sada projekti pokrenuti u smislu zaštite pomorskog dobra?
Uzimajući u obzir da Zadarska županija ima:
- značajan prostorni položaj u Republici Hrvatskoj,
- duljinu obale od oko 1350 km ili oko 22% duljine obalne crte Republike Hrvatske,
- preko 3600 kvadratnih kilometara akvatorija,
- više od 120 otoka i otočnih skupina,
- vodeću ulogu u marikulturi i koncesioniranju pomorskog dobra u Republici Hrvatskoj,
- vodeću ulogu u razvoju nautičkog turizma,
- putničku luku Zadar (luka međunarodnog značaja) drugu po prometu u Republici Hrvatskoj,
- teretnu luku Gaženica koja bilježi stalni rast prometa,
jasno nam je da je pomorsko dobro priodni potencijal koji treba što žurnije zaštiti i uspostaviti što kvalitetniji sustav upravljanja, registracije i njegovog gospodarskog korištenja.
S tim ciljem pokrenut je Pilot projekt Pomorskog dobra na području Zadarske županije čija realizacija uključuje:
- geodetske radove
- analizu zakonskih okvira i razvoj procesa i
- odgovarajuću programsku podršku.
Isto tako, potrebno je naglasiti, da na razini Županije, planiraju se ekipirati stručne službe za vođenje informatizirano- ažuriranog registra pomorskog dobra, lučkih područja, koncesija,.... kao sastavnog dijela IUOP-a, a koji će svakako, omogućiti efikasniji postupak koncesioniranja kao i praćenje stanja okoliša (monitoring) s aspekta utjecaja pojedinih gospodarskih, prometnih, infrastrukturnih i drugih zahvata na pomorskom dobru morskog dijela Zadarske županije.
Značajan čimbenik u zaštiti okoliša je također projekt gospodarenja otpadom a poznato je da smo pokrenuli izgradnju i uspostavu Centra za gospodarenje otpadom za područje cijele županije. Projekt se provodi s ciljem uređenja postupanja i gospodarenja otpadom na području Zadarske županije sukladno ekološkoj gospodarskoj orijentaciji naše županije i RH u cjelini, na putu pridruživanja Europskoj uniji i svjetskim asocijacijama kojima pripadamo.
Za istaći je da Centar za gospodarenje otpadom, na suvremen i, utemeljen na standardima Europske unije, na ekološki prihvatljiv način, rješava problematiku sveukupno 6 gradova i 28 općina Zadarske županije.
Vezane vijesti
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Javnim pozivom za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zadra za 2025. godinu planirana je dodjela sredstava u iznosu od 332.000,00 eura.
Izdvojeno
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Reci što misliš!