Korupcija
Rehn: Korupcija može zakomplicirati hrvatski put u EU
Rehn je upozorio da nema vremena za pauzu i opuštanje kad je riječ o približavanju država zapadnog Balkana Europskoj uniji
Hrvatska je napredovala u brojnim područjima, ali korupcija je i dalje ozbiljna teškoća koja joj može zakomplicirati put u Europsku uniju, rekao je u petak europski povjerenik za proširenje Olli Rehn na konferenciji o transformaciji istočne Europe u Pragu.
Govoreći o europskoj perspektivi zemalja zapadnog Balkana, Rehn je rekao da one moraju pojačati borbu protiv korupcije. 'Od država zapadnog Balkana tražimo da formiraju agencije za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, ali to nije jednostavno. Mislim da je to jedna od naših prioritetnih zadaća. Hrvatska je, na primjer, napredovala na brojnim područjima, no korupcija je i dalje ozbiljna teškoća za tu državu, teškoća koja joj može zakomplicirati put u Europsku uniju', rekao je Rehn.
Rehn je upozorio da nema vremena za pauzu i opuštanje kad je riječ o približavanju država zapadnog Balkana Europskoj uniji. Po njegovim je riječima, stanje u regiji takvo da još ne postoji stabilnost koja ne bi mogla biti brzo ugrožena.
'Moramo očuvati europsku perspektivu za jugoistočnu Europu, s konačnim ciljem učlanjenja tih država u Europsku uniju kad svaka od tih država ispuni uvjete. Nije nužno da se krećemo brzinom metka, ali moramo se kretati u tom smjeru. Samo putovanje jednako je važno kao i konačni cilj', izjavio je europski povjerenik za proširenje.
Naglasio je također kako proces proširenja Europske unije na zapadni Balkan ne smije biti 'žrtveno janje' globalne financijske i ekonomske krize.
Istaknuo je da je u pet godina mandata na mjestu povjerenika za proširenje ispunio pet od šest ciljeva koje si je zadao na početku mandata, sve osim ujedinjenja Cipra. Među one koje je uspješno obavio spomenuo je ulazak Hrvatske u zadnju fazu pregovora.
U Pragu je u petak održana međunarodna konferencija 'Od pada željezne zavjese 1989. godine do proširenja EU 2004. godine - uloga civilnog društva i europska ideja u demokratskoj transformaciji srednje i istočne Europe', koju je u Pragu organizirala Češka kao predsjedatelj Unijom. Na njoj je sudjelovao i državni tajnik ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Davor Božinović.
Vezane vijesti
-
-
Rehn je 15. svibnja na konferenciji u organizaciji Deutsche Bank AG rekao kako je moguće da Island započne pregovore još ove godine
-
Zbog izvlačenja 35.5 milijuna kuna iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u tzv. aferi Remorker na osam godina zatvora na zagrebačkom Županijskom sudu u srijedu je nepravomoćno osuđen bivši čelnik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadan Vidošević.
-
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica izjavio je u srijedu da u Ministarstvu ne mogu biti u potpunosti zadovoljni s izvješćem GRECO-a i poručio da su potrebni zakoni u proceduri pa će iduće izvješće GRECO-a, gdje će sve te preporuke biti ispunjene, biti puno bolje.
Izdvojeno
-
Zadar je u 21. kolu poražen u Beogradu. Domaćin Crvena zvezda bio je bolji s rezultatom 87:76
-
Drugim riječima, nedostatak sna je loš, a čak i bez podvrgavanja ekstremima budnosti danima bez prekida, produljena razdoblja bez preporučenih 7-8 sati noću mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica.
-
Novi "personalizirani" online alat koji predviđa najučinkovitije lijekove za pojedinačne pacijente s dijabetesom tipa 2 mogao bi koristiti milijunima ljudi s tim stanjem, kažu istraživači.
-
Tri dana bez sna, a čovjek obično ne može jasno govoriti niti normalno hodati. Dodajte još dva dana i on ili ona će vjerojatno halucinirati i biti na rubu mentalnog sloma.
Reci što misliš!