Politika

Kriza

UN: trodnevna konferencija o ublažavanju posljedica svjetske ekonomske krize

UN: trodnevna konferencija o ublažavanju posljedica svjetske ekonomske krize

Konferencija bi također trebala pokrenuti dijalog o reformi svjetske financijske arhitekture uzimajući u obzir potrebe svih zemalja članica, rekao D' Escoto Brockmann.

Trodnevna konferencija o načinima pružanja pomoći siromašnim zemljama da prevladaju svjetsku ekonomsku krizu održava se od srijede do petka u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, javljaju svjetske novinske agencije, prenosi HTV

Zemlje u razvoju, koje čine veliku većinu od 192 članice Opće skupštine UN-a, nose najveći teret ove krize i cilj je ovog skupa pronaći hitne i dugoročne odgovore koji bi ublažili utjecaj krize, rekao je predsjednik Opće skupštine Miguel D' Escoto Brockmann, organizator konferencije.

Konferencija bi također trebala pokrenuti dijalog o reformi svjetske financijske arhitekture uzimajući u obzir potrebe svih zemalja članica, rekao D' Escoto Brockmann.

Globalne financijske institucije, kao što su Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka (WB), treba reformirati, ali je svijet podijeljen oko načina unapređivanja njihova rada, rekao je glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon.

"Svjetske institucije, koje su stvorene trudom prijašnjih generacija, moraju postati puno odgovornije, reprezentativnije i učinkovitije", rekao je Ban u srijedu po njujorškom vremenu otvarajući konferenciju.

Ističući da reforma financijskih institucija "nije posao jednog čovjeka, zemlje ili skupine zemalja, nego izazov za sve nas", Ban je pozvao zemlje na zajedničku obnove onoga što je globalna kriza uništila.

Brojne agencije za razvoj izrazile su sumnju da će se postići nešto konkretno na ovoj konferenciji.

Zemlje u razvoju poslale su skupu jasnu poruku koja glasi: potreban nam je novac i poručile da se smatraju žrtvama financijske krize koju nisu one prouzročile te su zatražile pomoć bogatih država.

Ban Ki-moon podržao je poziv siromašnih zemalja za više financijske pomoći.

Svijet je suočen s "najgorom globalnom financijskom i ekonomskom krizom od osnutka UN-a prije više od 60 godina", rekao je i bogatim državama predbacio što su povukle ranije data obećanja o pomoći najsiromašnijem kontinentu, Africi.

Niz nacrta prijedloga, koji bi trebali biti usvojeni do završetka konferencije u petak, pozivaju na veću pomoć i olakšavanje duga siromašnim zemljama, jačanje zastupljenosti zemalja u razvoju u MMF-u te upozoravaju protiv protekcionizma u nacionalnoj trgovini.

Američka veleposlanica pri UN-u Susan Rice izjavila je da Washington podržava povećanje hitne pomoći MMF-a najpotrebitijim zemljama kao i više američke pomoći.

Kineski ministar vanjskih poslova Yang Jiechi pridružio se nizu drugih govornika koji su pozvali na okončanje "neodgovarajuće zastupljenosti" zemalja u razvoju u MMF-u, Svjetskoj banci i drugim međunarodnim finacijskim institucijama.

Kubanski ministar trgovine Rodrigo Malmierca Diaz drži da su MMF i Svjetska banka "osiromašili" zemlje širom svijeta te ih treba ukinuti.

Zapadni diplomati izjavili su da slab odaziv svjetskih čelnika na ovu konferenciju UN-a odražava nezadovoljstvo zbog načina na koji ju je D'Escoto organizirao.


Reci što misliš!