Politika

Izmjene će odmah stupiti na snagu

Vlada u četvrtak mijenja svoje Zakone

Vlada u četvrtak mijenja svoje Zakone

Zdravlje građana je važno, ali zakon je donesen u vrijeme kada nije bila ovako teška gospodarska situacija

Vlada bi na sjednici ovoga četvrtka, najkasnije idućega, mogla donijeti uredbe kojima se mijenja Zakon o zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima, te medicinskoj oplodnji. Izjavio je to na konferenciji za novinstvo u Hrvatskome zavodu za zdravstveno osiguranje ministar zdravstva Darko Milinović, prenosi HTV .

Ministar očekuje da će se u izmjene dijelova zakona ići uredbama kako bi odmah stupili na snagu.

Na pitanje jesu li se s ugostiteljima dogovorili kad je riječ o Zakonu o zabrani pušenja, ministar je odgovorio kako slijedi filigransko usuglašavanje s ugostiteljima. Mogu reći da smo 99 posto stvari dogovorili, mislim da ćemo sutra imati jedan sastanak s ugostiteljima, rekao je.

Istaknuo je da izmjene tog zakona neće ići na štetu zdravlja nepušača. To sam rekao u lipnju, ponavljam i sada, ali ćemo pokušati smanjiti utjecaj tog zakona na poslovanje ugostiteljskih objekata, zaključio je Milinović.

Kosor: Uglavnom je sve dogovoreno

Moguće izmjene i dopune dvaju spornih zakona na idućoj sjednici Vlade u Turnju je komentirala i predsjednica Vlade Jadranka Kosor.

Do tada nam predstoji još jedna sjednica užeg kabineta a zatim i sjednica Vlade, rekla je Kosor dodavši kako je manje-više sve dogovoreno te da će o tome obavijestiti javnost zajedno s ministrom zdravstva Milinovićem.

Zdravlje građana je važno, ali zakon je donesen u vrijeme kada nije bila ovako teška gospodarska situacija. Sugestije ugostitelja da je potrebna promjena zbog očuvanja radnih mjesta važna je. Svi smo u vladi suglasni da su sve naše odluke podložne promjenama ako to donosi boljitak, a sačuvati radna mjesta u ugostiteljstvu važno je, istaknula je premijerka.

I Roda traži ocjenu ustavnosti

Iako je ministar Milinović najavio izmjene Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, Udruga Roda podnijela je tužbu Ustavnom sudu. To je četvrta tužba koja je Ustavnom sudu stigla protiv tog zakona.

Nakon predsjednika države, saborskih zastupnika SDP-a i Ženske mreže, podnijela ju je i Udruga Roda. Procjenjuju da od ukupno 57 članaka zakona, njih čak 13 neprimjereno i nehumano ograničava potpomognutu oplodnju što predstavlja izravno kršenje ustavom zajamčenih ljudskih prava i sloboda.

Najavljene promjene samo su, koliko je naše saznanje, kozmetičke prirode, a pacijente kojima je zakon namijenjen i nijhove liječnike po pitanju izmjene zakona, predlagatelj ne konzultira, tako da nismo preveliki optimisti, istaknula je Karmen Rivoseki Simić iz te Udruge.

 


Reci što misliš!