Politika

Ugrožen okoliš

Mesić: Nema vremena za gubljenje

Mesić: Nema vremena za gubljenje

Krajnji je trenutak da se, uz pomoć znanosti, prirodnih i društvenih, da se uz pomoć znanja, odupremo onima koji uništavaju okoliš, a time prijete da će uništiti i osnovu naše egzistencije, kazao je predsjednik Mesić

Budućnost se ne može graditi bez znanja i stoga je budućnost u našim rukama. Poručio je to sudionicima četvrtoga Svjetskog znanstvenog foruma koji se održava u Budimpešti hrvatski predsjednik Stjepan Mesić. Pozvao je sudionike foruma da iz Budimpešte upute jasnu poruku skupu u Kopenhagen, gdje se održava Summit o klimi, da će partikularni interesi biti podređeni zajedničkim, piše HTV .

Sporazum o klimi je imperativ

Uništavanje prirode neporeciva je činjenica. Klimatske promjene s potencijalno katastrofalnim posljedicama pojava su s kojom se počinjemo susretati na dnevnoj osnovi. Krajnji je trenutak da se, uz pomoć znanosti, prirodnih i društvenih, da se uz pomoć znanja, odupremo onima koji uništavaju okoliš, a time prijete da će uništiti i osnovu naše egzistencije, kazao je predsjednik Mesić.

Prema njegovim riječima, vremena za gubljenje nema jer smo previše vremena već izgubili. Hrvatski predsjednik također smatra da je krajnji trenutak da promijenimo pogled na svijet, da promijenimo sebe, kako bismo svijet oko nas mogli gledati drugim očima. Posebice se osvrnuo na političare kao čimbenike koji ne bi smjeli stajati na putu spasa našeg planeta, stavljajući u prvi plan zajednički interes, za razliku od uskogrudnih i sebičnih nacionalnih interesa.

Godine 2012. ističe Protokol iz Kyota o sprečavanju klimatskih promjena i globalnog zatopljenja i stoga je konferencija u Kopenhagenu od iznimne važnosti kako bi spomenuti problemi i dalje bili u središtu svjetske javnosti. Na konferenciji u Kopenhagenu se potpisnice Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (UNFCCC) posljedni put sastaju na razini vlada prije isteka važećeg protokola o klimi.

Forum organiziraju mađarska akademija znanosti i UNESCO. Među govornicima su mađarski predsjednik Laszlo Solyom, predsjednik mađarske akademije Jozef Palinkas, i glavni direktor UNESCO-a Koshiro Matsuura te predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.

 


Reci što misliš!