Politika

Sporazum na Ustavnom sudu

Pahor: Sporazum s Hrvatskom je korak naprijed

Pahor: Sporazum s Hrvatskom je korak naprijed

Jelinčič je pred zastupnicima slovenskog parlamenta iznio ideju prema kojoj bi Slovenija trebala zahtijevati granicu s Hrvatskom kakva je bila 1918. godine u trenutku raspada Austro-Ugarske

Predsjednik slovenske vlade Borut Pahor izjavio je danas na početku redovnog zasjedanja slovenskog parlamenta da je arbitražni sporazum s Hrvatskom "korak naprijed" i dobar temelj za rješavanje dugogodišnjeg graničnog spora sa susjednom državom.

"To je korak naprijed koji nije bilo lako postići, ja i moja vlada stojimo iza tog sporazuma", rekao je Pahor odgovarajući na pitanja predsjednika Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmage Jelinčiča, koji je od premijera zatražio da objasni kako će se odvijati procedura ratifikacije sporazuma što ga je Pahor 4. studenog ove godine potpisao s predsjednicom hrvatske vlade Jadrankom Kosor. Jelinčič, poznat po svojim ekstremnim stavovima, premijeru je i ostatku parlamenta predložio da Slovenija odustane od tog sporazuma, tvrdeći kako je on loš za njihovu zemlju, a premijera Pahora je optužio za "izdaju" nacionalnih interesa.

Jelinčič je pred zastupnicima slovenskog parlamenta iznio ideju prema kojoj bi Slovenija trebala zahtijevati granicu s Hrvatskom kakva je bila 1918. godine u trenutku raspada Austro-Ugarske, no Pahor je odgovorio kako je stanje iz 1991. godine, koje uvažava granice bivših republika, za Sloveniju mnogo povoljnije.

"Slovenski teritorij bio je 1918. godine za četvrtinu manji, molim da sačuvamo politički konsenzus da arbitraža treba utvrditi stanje od 25. lipnja 1991. godine. Za Sloveniju taj datum nikad nije bio upitan", upozorio je Pahor, dodajući kako njegova vlada čvrsto stoji iza potpisanog sporazuma, ali će uvažiti odluku birača koji na referendumu trebaju odlučiti hoće li ga parlament ratificirati.

Pahor je podsjetio kako se u ovom trenutku sporazum između Hrvatske i Slovenije nalazi na Ustavnom sudu, nakon čega po svoj prilici slijedi referendum o prihvaćanju. "Ovaj visoki dom sigurno će uvažiti volju naroda", rekao je Pahor.

O arbitražnom sporazumu s Hrvatskom danas se oglasio i bivši slovenski premijer Janez Janša, ponovivši da je taj sporazum za njegovu Slovensku demokratsku stranku (SDS) neprihvatljiv, te da "ne postoji niti jedna varijanta po kojoj bi ta stranka podržala sporazum".

Na novinarsko pitanje je li moguće da se njegova stranka odrekne mogućnosti sazivanja naknadnog zakonodavnog referenduma, kojim bi se arbitražni sporazum mogao poništiti nakon eventualne ratifikacije u parlamentu, Janša je rekao da je to moguće "samo ako se Pahor odrekne arbitražnog sporazuma".


Reci što misliš!