Mesić radi u korist ugovora s Vatikanom
Predsjednikova inicijativa za izmjenom konkordata izaziva potpuno suprotne učinke
Predsjednik Republike izabrao je krivi način za pokretanje pitanja promjene međudržavnih ugovora s Vatikanom, ocjenjuje za Slobodnu Dalmaciju politolog Damir Grubiša. Reviziju međudržavnih sporazuma, podsjeća Grubiša, može pokrenuti samo Vlada, ali ni tada, kaže, u javnoj raspravi.
- Takav eventualni potez Vlade priprema se pažljivo i u tajnosti, a javnost se obavještava tek kada je već sve dogovoreno i pripremljeno. Ovakav istup predsjednika Mesića može biti samo kontraproduktivan i izazvati potpuno suprotnu reakciju od željene - ističe Grubiša.
Potrebu izmjene ugovora s Vatikanom predsjednik Mesić opravdao je narušenom ekonomskom situacijom u zemlji i člankom 15. Ugovora Hrvatske i Vatikana koji dopušta izmjenu preuzetih obveza ako se bitno promijene prilike. Iako to nije naveo, jasno je da je predsjednik Republike ciljao na obvezu države da s najmanje 300 milijuna kuna godišnje potpomaže rad Katoličke crkve u Hrvatskoj, ne navodeći ni bi li takvu obvezu trebalo skroz ukinuti ili je smanjiti dok ne dođu bolja vremena.
Iz Mesićeve ocjene kako 'takav ugovor Vatikan nema ni s jednom drugom zemljom u Europi' proizlazi kako on pledira za još neke promjene u tome međudržavnom dokumentu. Hrvatske se vrhu Rimokatoličke crkve obvezala, među ostalim, na pomoć pri izgradnji vjerskih objekata, posebna prava svećenstva u raznim područjima (dodatak na mirovine, neoporezivost milodara) života, veći upliv Crkve na obrazovni sistem i nesmetano razvijanje njezinih medija i udruženja.
Profesor međunarodnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu Vladimir Đuro Degan upozorava kako se dvije ugovorne strane moraju dogovoriti ne samo o izmjeni ugovora, nego, kaže, i o tome jesu li nastale okolnosti da se izmjeni ugovora priđe.
- Ako je došlo do bitne promjene okolnosti u odnosu na vrijeme zaključenja ugovora, međunarodni ugovori mogu se mijenjati bez obzira postoje li u njemu takve klauzule ili ne. Budući da vatikansku pravnu službu smatram izvrsnom, a mi takvu nemamo, bilo bi bolje pitanje revizije ne pokretati javno, već tu stvar odraditi u tajnosti - komentira Degan.
Vezane vijesti
-
Bakir Izetbegović vodeći je političar bošnjačkog političkog korpusa u Bosni i Hercegovini i sastanak s njime održan jučer mogao se dogoditi i prije godinu dana, rekao je u srijedu predsjednik Zoran Milanović i objasnio kakvu je ulogu u tome imao bivši predsjednik RH Stipe Mesić.
-
Papa Franjo u srijedu je objavio kako moli za one koji su izgubili živote u potresu koji je u utorak pogodio Hrvatsku, kao i za njihove obitelji te sve druge koji su stradali.
-
Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je u nedjelju da je za etničko čišćenje BiH najodgovorniji Vance-Owenov plan te da u Haagu nije svjedočio ništa osobno o generalu Slobodanu Praljku, a tvrdnje da je surađivao s Udbom, zloglasnom jugoslavenskom komunističkom tajnom policijom nazvao je "notornim besmislicama".
-
HDZ-ov veteran Vladimir Šeks se ponovo žestoko obrušio na bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića za kojeg je ponovio da ga smatra odgovornim za presudu šestorici bosanskih Hrvata osuđenih za ratni zločin te je otišao korak dalje i pozvao DORH da “istraži njegovo lažno svjedočenje”.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!