Politika

Državna revizija

U prošloj godini revidirano 175 milijardi kuna

U prošloj godini revidirano 175 milijardi kuna

SDP je zatražio da se svake godine izvrši revizija u državnim poduzećima kako bi se spriječile nepravilnosti u javnim nabavama

Predstavljajući Hrvatskome saboru Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2009. glavna državna revizorica Šima Krasić istaknula je vidljiv napredak jer se iz godine u godinu smanjuje broj negativnih mišljenja o revidiranim subjektima, javlja HTV

SDP je zatražio da se svake godine izvrši revizija u državnim poduzećima kako bi se spriječile nepravilnosti u javnim nabavama.

Šima Krasić navela je da je u 855 revizija u prošloj godini sveukupno revidirano 175 milijardi kuna. Revizija je dala 107 bezuvjetnih, 434 uvjetnih i 5 nepovoljnih mišljenja. Od 855 obavljenih revizija njih 546 bile su financijske revizije, 299 uvida u proračun jedinica lokalne samouprave i 10 uvida u financijska izvješća izvanparlamentarnih političkih stranaka.

U javnim nabavama, nastavila je, ukupno je revidirano 35,5 milijardi kuna, a najčešće uočene nepravilnosti odnosile su se na planiranje, vođenje evidencija i dostavljanje podataka, a bilo je i nabava bez provedenog postupka.

SDP-ova zastupnica Dragica Zgrebec upozorila je kako, unatoč vidljivome napretku, kod javnih nabava u državnim poduzećima i dalje ima izravnih pogodbi, bez provedenog natječaja. To pokazuje i podatak da je najveći dio subjekata dobio uvjetno mišljenje, rekla je. Klub SDP-a stoga traži da se svake godine izvrši revizija u državnim poduzećima, da se izvješće dostavi nadležnim državnim tijelima radi utvrđivanja eventualnih kaznenih djela u postupcima javne nabave, te da DORH izvijesti o eventualnim kaznenim djelima.

S tim se složio i IDS-ov Damir Kajin rekavši kako revizija svake godine ulazi i u najmanju općinu, ali ne i u velike tvrtke s više tisuća zaposlenih.

HDZ-ov Goran Marić naglasio je da javnost s pravom očekuje mnogo od nalaza revizije jer on utječe na percepciju u javnim nabavama koja u ovome trenutku nije dobra. Kao ekstremno negativna primjer naveo je Grad Zlatar koji tri godine za redom dobiva negativno mišljenje revizije.


Reci što misliš!